O gospodarce, otwartych danych, data intelligence i naszej działalności
24 maja 2020 roku światło dzienne ujrzała publikacja „Jawne spółki komunalne. Raport z kampanii zrealizowanej w serwisie Sprawdzamyjakjest.pl w latach 2021 - 2022”, która jest efektem wspólnej pracy Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz analityków MGBI.
Kwiecień, maj i czerwiec 2022 roku przyniosły wzrost postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych względem poprzednich trzech miesięcy.
Do końca listopada 2021 r. Monitor Sądowy i Gospodarczy był jedynym źródłem informacji o nowych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Nie każdy jednak wie, że rolę MSiG w tym zakresie przejęła niedawno nowa platforma.
W 2021 r. niewypłacalność ogłosiło 205 polskich firm z branży budowlanej — o 40% więcej niż rok wcześniej. W tym roku możemy się spodziewać dalszego wzrostu tej liczby. Jak kontrolować ryzyko współpracy z kontrahentami zagrożonymi utratą płynności finansowej i jak reagować po ogłoszeniu przez nich upadłości?
W 2021 r. więcej obowiązków mieli doradcy restrukturyzacyjni specjalizujący się w upadłościach konsumenckich i nadzorcy lub zarządcy w postępowaniach restrukturyzacyjnych, zaś widoczny spadek liczby nowych spraw zauważyli syndycy specjalizujący się w sprawach o upadłość przedsiębiorstw.
Pierwsze miejsce na liście największych bankrutów biznesowych przypadło w ubiegłym roku niemieckiemu fintechowi Monedo, który specjalizował się w udzielaniu pożyczek.
Ogłoszenie upadłości firmy to zawsze ostateczność, więc przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości uzdrowienia finansów przedsiębiorstwa. Upowszechnia się restrukturyzacja.
W 2021 roku aż 18,1 tys. Polaków ogłosiło upadłość konsumencką. To o 26 proc. więcej niż rok wcześniej.