O gospodarce, otwartych danych, data intelligence i naszej działalności
Jeśli wierzyciel złoży wniosek o egzekucję długu wobec dłużnika, który ogłosił upadłość, naraża się na opłatę ze strony komornika. Teoretycznie tak wynika wprost z przepisów prawa, ale sytuacja nie jest zerojedynkowa.
Z doradcą restrukturyzacyjnym i syndykiem jest trochę tak, jak w słynnym powiedzeniu o prostokącie i kwadracie.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popularności procedur restrukturyzacyjnych w naszym kraju. Wynika to w dużej mierze z liberalizacji przepisów i uwzględnienia w nich trybu restrukturyzacji, w którym rola sądu jest ograniczona.
Przez lata upadłość konsumencka cieszyła się w Polsce umiarkowanym zainteresowaniem. Sporo zmieniło się w marcu 2020 r., kiedy przepisy dotyczące tej procedury zostały zliberalizowane.
Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich.
Kwiecień 2023 r. przyniósł ogłoszenie upadłości w 33 firmach. Do sądów trafiło przy tym 138 wniosków o rozpoczęcie tej procedury.
W kwietniu 2023 r. wydziały gospodarcze polskich sądów ogłosiły 33 upadłości firm. Jeśli zaś chodzi o restrukturyzacje, to te rozpoczęły się w 302 przedsiębiorstwach.
W kwietniu 2023 r. postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęły się w 320 firmach. Starania o rozpoczęcie restrukturyzacji zapoczątkowało natomiast 221 przedsiębiorstw.