circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
31 marca 2021
cyberdays_grafika.width-940

Organizatorzy konferencji CMCD 2021 za myśl przewodnią przyjęli hasło: „Po nowemu! Biznes z przeszłości działa już w przyszłości – i to mimo zarazy…”. Celem wydarzenia było przedstawienie wniosków z przeprowadzonych analiz zmian gospodarczych spowodowanych pandemią, a także omówienie jej wpływu na sytuację przedsiębiorców oraz ich szans na przetrwanie w nowej rzeczywistości.

Program konferencji

Zaproszeni prelegenci z Polski i zagranicy dyskutowali o aktualnych wyzwaniach stojących przed przedsiębiorcami w nowej rzeczywistości. Przez dwa dni wysłuchaliśmy w sumie 22 prelekcji podzielonych na cztery bloki tematyczne:

● Jak gospodarka reaguje na zarazę?

● Przedsiębiorczość w dobie pandemii;

● Windykacja dla gospodarki — powstrzymać upadłości;

● Praktycznie — nie dam się pandemii!

W pierwszym bloku przedstawiciele świata nauki zaprezentowali wyniki najnowszych badań dotyczących bieżącej sytuacji polskich przedsiębiorstw. Swoje prelekcje wygłosili m.in. prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Drugi blok konferencji poświęcony został instytucjom finansowym i publicznym. W tej części spotkania prof. dr hab. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej SA omówił obserwowane zmiany w strukturze i jakości portfeli kredytowych polskich banków, a Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, zaprezentował swoją “Dziesiątkę Rzecznika”, czyli pakiet 10 postulatów mających pomóc polskim firmom w wyjściu z kryzysu po pandemii.

Źródło: Materiały pokonferencyjne dostępne na stronie internetowej cmcd.pl

Tematyka wystąpień w trzeciej część spotkania koncentrowała się na zarządzaniu wierzytelnościami i procesach windykacyjnych. W tym bloku Eryk Ciborski z MGBI zaprezentował wnioski z analizy postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych prowadzonych w 2020 roku. Na podstawie danych zawartych w drugiej edycji naszego corocznego raportu Eryk przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące poszczególnych procedur, a także omówił profile biznesowych bankrutów i osób ogłaszających upadłość konsumencką.

W ostatnim bloku konferencji przedstawiciele świata biznesu zaprezentowali wybrane narzędzia ułatwiające ograniczanie ryzyka wystąpienia zatorów płatniczych. W gronie prelegentów w tej części wydarzenia znaleźli się m.in. Piotr Ziółkowski MonPay SA oraz Agnieszka Szalast z WEC Finanse sp. z o.o.

Nowa “pandemiczna” formuła

Ze względu na trwające pandemiczne ograniczenia spotkanie przyjęło nową formę - uczestnikom zapewniono interaktywny udział w konferencji za pośrednictwem platformy Avatarland. W wirtualnym centrum targowo-konferencyjnym można było nie tylko obejrzeć przygotowane prezentacje, ale też porozmawiać w kuluarach z innymi uczestnikami, a nawet zagrać w wolnych chwilach w piłkę nożną czy podziwiać fajerwerki.

Źródło: Materiały pokonferencyjne dostępne na stronie internetowej cmcd.pl

Więcej informacji o konferencji Credit Management Cyber Days znajdziesz na stronie: cmcd.pl