circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 kwietnia 2023
Upadlosci_i_restrukturyzacje_firm__I_kwartal_2.width-940

ZOBACZ TEŻ:

W I kwartale 2023 r. sądy zdecydowały o ogłoszeniu upadłości 106 firm. Oznacza to wzrost w porównaniu do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Wówczas doszło do upadłości 91 podmiotów, a więc mamy do czynienia ze wzrostem o 16,5%.

Niemal identyczny trend można dostrzec, porównując I kwartał bieżącego roku do analogicznego okresu rok wcześniej. Wówczas sądy zdecydowały o 90 upadłościach.

Na pierwszym miejscu listy najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w pierwszym kwartale 2023 r. znalazły się Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie "Res-Drob" sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w stolicy województwa podkarpackiego to największa w regionie firma z branży drobiarskiej. Działa na rynku od 17 lat i w momencie ogłoszenia upadłości zatrudniała ok. 230 pracowników.

Lokalne serwisy niejednokrotnie pisały o skargach sąsiadów przedsiębiorstwa, którzy skarżyli się na dokuczliwy zapach i hałas poza teoretycznymi godzinami pracy.

Res-Drob ogłasza upadłość z zadłużeniem w wysokości 126 milionów złotych.

Drugie miejsce należy do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Wdrożeniowego Ifotam sp. z o.o.

To łódzka spółka o długiej, bo wynoszącej 33 lata historii, która zajmowała się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych. W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zadłużenie w wysokości 102,7 milionów złotych.

Oba omówione wyżej przypadki były jedynymi, w których sumy zadłużenia upadłych firm przekroczyły kwotę 100 milionów złotych.

Na trzecie miejsce zestawienia trafiła Nowa SA. Ta spółka z siedzibą w Sosnowcu była jednym z największych krajowych importerów artykułów z Chin i Indonezji. Na rynku działała od 10 lat, a wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła w momencie, gdy jej zobowiązania wobec wierzycieli wynosiły 66,2 milionów złotych.

Spośród wszystkich firm ujętych w zestawieniu za I kwartał 2023 r. uwagę szczególnie zwraca ta z miejsca 5.

Szczecińska Fabryka Wódek "Starka" w 2012 r. przejęła upadły miejscowy Polmos i wznowiła produkcję Starki, czyli tradycyjnej polskiej wódki, produkowanej w procesie zbliżonym do tego znanego z destylarni whisky.

Kilka lat później firma wpadła jednak w kłopoty, o których pisały lokalne media. Serwis szczecinskie24.pl informował między innymi o celowym działaniu kilku członków zarządu na szkodę spółki:

Miały one m.in. zawierać umowy z firmą ochroniarską na znacznie zawyżone kwoty, mimo że spółka zatrudniała już osobę świadczącą takie usługi. Dodatkowo ujawniono, że dwie z podejrzanych (M.K. i K.L.) sprzedały ok. 17 tys. butelek alkoholu w cenie dużo niższej od rynkowej. Pieniądze te nigdy nie trafiły na konto spółki, gdyż rzekomo zostały przekazane na zapłatę za fikcyjne usługi. Ponadto wyszło na jaw, że dokonano sprzedaży pojazdów należących do spółki za ceny o kilkadziesiąt tysięcy odbiegające od wartości rynkowej.

Ostatecznie Szczecińska Fabryka Wódek "Starka" upadła z zobowiązaniami wynoszącymi 64,5 miliona złotych. Firma działała na rynku od 10 lat.

W I kwartale 2023 r. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych zarejestrowano w sumie 437 wniosków o ogłoszenie upadłości złożonych przez przedsiębiorców.

Oznacza to wzrost względem zarówno IV kwartału 2022 r. (o 16,5%), jak i do analogicznego okresu w roku poprzednim (o 34,2%).

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które w I kwartale 2023 r. złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości, znalazła się spółka jawna Kares Świętochowscy.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 21 lat. Zajmuje się produkcją karmy dla psów i kotów, m.in. pod markami Miko, Roxi i Gufi. W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zobowiązania sięgające 503,1 milionów złotych.

Drugie miejsce w tym zestawieniu należy do Rng Logistics. Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 7 lat i zajmuje się nieruchomościami, a konkretnie – ich kupnem i sprzedażą na własny użytek.

Firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 173,7 milionów złotych.

Na trzecim miejscu również znalazła się firma z Warszawy, a jest nią F.B.I. Tasbud. Spółka działa w branży budowlanej i wykonuje inwestycje kubaturowe, współpracując z wieloma firmami deweloperskimi.

Przedsiębiorstwo z siedmioletnim stażem na rynku składa wniosek o ogłoszenie upadłości z zobowiązaniami wynoszącymi 151,5 miliona złotych.

I kwartał 2023 r. był kolejnym, w którym został pobity rekord rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych. Utrzymał się zatem rosnący trend, widoczny od pierwszych trzech miesięcy ub. r.

W styczniu, lutym i marcu liczba rozpoczętych restrukturyzacji wyniosła 1 056. To najwyższy wynik na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy i zarazem pierwszy raz, gdy liczba owych postępowań w jednym kwartale przekroczyła barierę tysiąca.

1 054 oznacza wzrost względem ostatnich trzech miesięcy ub. r. o 25,6%, natomiast jeśli porównamy ten wynik z analogicznym okresem w 2022 r., to dostrzeżemy wzrost o aż 170%.

Pierwsze miejsce w zestawieniu firm, które rozpoczęły postępowania restrukturyzacyjne w I kwartale 2023 r., jest Sunningwell International Polska.

To przedsiębiorstwo przemysłowe, którego głównym obszarem działalności jest przemysł stalowy. Firma działa na naszym rynku od trzynastu lat, a w tym czasie między innymi dzierżawiła Hutę Częstochowa. Sunningwell miało możliwość wykupienia całej huty, ale nie zdecydowało się na ten krok.

Postępowanie restrukturyzacyjne ma poprawić kondycję finansową firmy, która obecnie ma zadłużenie w wysokości 205,2 milionów złotych. To niemal dwukrotnie więcej, niż w przypadku drugiej firmy w zestawieniu.

Drugie miejsce należy do Energomontaż-Północ Gdynia.

Firma działa na rynku od 31 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części. Należy do do holdingu o nazwie Grupa Przemysłowa Baltic. Firma jest kontrolowana przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zadłużenie w wysokości 111,8 milionów złotych.

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się gdyński Vistal.

To przedsiębiorstwo działa na rynku od 31 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych i ich części. Firma brała udział m.in. w budowie Mostów Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

Problemy Vistalu mogą wynikać z problemów z kontrahentami. W marcu gdyńska firma złożyła pozew przeciwko spółce Trakcja SA o zapłatę należności w wysokości ponad 7,2 miliona złotych. O sprawie informował serwis Bankier.pl.

Podobnie mają się sprawy w przypadku złożonych wniosków o rozpoczęcie restrukturyzacji.

Tych w I kwartale 2023 r. złożono do sądów 611 – więcej o niemal 42,4% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Jeśli porównamy tę liczbę z I kwartałem 2022 r., to zobaczymy zwiększenie liczby złożonych wniosków o niemal 800%!

Na czele rankingu najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek restrukturyzacyjny w I kwartale 2023 r., znalazł się Kampol-Fruit sp. z o.o..

Przedsiębiorstwo z Białej Rawskiej w województwie łódzkim boryka się z problemami finansowymi, których rezultatem są protesty jego kontrahentów. Tak o problemach firmy pisał branżowy serwis sadyogrody.pl:

Kampol-Fruit jest winny ok. 500 dostawcom blisko 74 mln. zł; na podstawie zaproponowanego przez doradcę restrukturyzacyjnego firmy (którego nadzorem objął już Prokurator Generalny) układu dostawcy mają otrzymać jedynie 50% swoich należności w ratach. Instytucje takie jak banki czy ZUS mają natomiast otrzymać 100% należności wypłaconych jednorazowo. Pytany przez dziennikarza portalu Farmer.pl o to, dlaczego tak ma być doradca odpowiedział lakonicznie: “treść propozycji układowych jest uzależniona od możliwości finansowych dłużnika oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne”.

Kampol-Fruit działa na rynku od 15 lat, a suma wszystkich zobowiązań firmy wynosi 234,3 milionów złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do E003B7. To spółka zależna od dużo bardziej znanej Rafako, która została powołana w konkretnym celu – budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

Postępowanie restrukturyzacyjne we wspomnianej spółce jest pokłosiem sprawy, której poświęcono sporo uwagi w mediach. Chodzi o wciąż nierozwiązany konflikt pomiędzy Tauronem a Rafako dotyczący inwestycji w jaworznickiej elektrowni.

Suma zobowiązań E003B7 wynosi 167,3 miliony złotych.

Na trzecim miejscu znalazło się Expondo Polska sp. z o.o.

To firma z Zielonej Góry, która działa na rynku od 11 lat. Zajmuje się sprzedażą hurtową różnych maszyn i urządzeń, a w jej ofercie znajdują się między innymi akcesoria do gastronomii, elementy wyposażenia warsztatów samochodowych oraz sprzęty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Postępowanie restrukturyzacyjne ma pomóc spółce, która w ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zobowiązania wynoszące 159,2 milionów złotych.

O komentarz na temat upadłości i restrukturyzacji w I kwartale 2023 r. poprosiliśmy eksperta. Jest nim Mateusz Jabłoński – doradca restrukturyzacyjny, Partner w Jabłoński i Wspólnicy Kancelaria Restrukturyzacyjna Sp. z.o.o.

Mateusz Jabłoński
Doradca restrukturyzacyjny, Partner
Jabłoński i Wspólnicy Kancelaria Restrukturyzacyjna

Przedstawione statystyki nie powinny budzić zdziwienia, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka okoliczności.

Po pierwsze, widać w nich niemalże liniowy wzrost wniosków o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i postanowień o otwarciu postępowań restrukturyzacyjnych w ujęciu kwartalnym od początku 2022 r. Jest to zjawisko bardzo wyraźne i świadczy o ogromnej popularności tych instrumentów prawnych.

Wzrost zainteresowania restrukturyzacją można wiązać z okresem pandemii koronawirusa i obecnym w tym okresie tzw. „uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnym” następnie zastąpionym „nowym” postępowaniem o zatwierdzenie układu wprowadzonym nowelizacją Prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie w grudniu 2021 r. Zjawisko to trwa i nie spodziewa się spowolnienia tego wzrostu.

Jednocześnie, choć liczba wniosków o ogłoszenie upadłości i postanowień o ogłoszeniu upadłości również wzrasta, to wzrost ten nie jest tak dynamiczny. Widać wyraźny trend, ale nie jest to wzrost liniowy.

Z zaprezentowanej sytuacji należy wysnuć dwa zasadnicze wnioski.

Po pierwsze, polskie przedsiębiorstwa bardzo poważnie dotyka kryzys ekonomiczny. Kryzys ten nie słabnie, a nawet spowolnienie czy wyhamowanie negatywnych zjawisk ekonomicznych nie spowoduje, że podmiotów zmierzających ku upadłości lub restrukturyzacji będzie mniej. Widoczny jest efekt opóźnienia i kuli śnieżnej, co powoduje, że najbliższe lata w dalszym ciągu będą latami dużej popularności tych rozwiązań.

Po drugie jednak, wyraźnie widać, że wprowadzenie, a następnie uproszczenie przepisów o restrukturyzacji osiąga zamierzony skutek, jakim jest uchronienie firm przed upadłością i umożliwienie im kontynuacji działania pomimo poważnych problemów finansowych. Jest to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki.