circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 października 2022
Upadlosci_i_restrukturyzacje_w_III_kwartale_20.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Postępowania upadłościowe w III kwartale 2022 roku

W III kwartale 2022 r. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych zarejestrowano w sumie 469 wnioski o ogłoszenie upadłości złożonych przez przedsiębiorców. Oznacza to wzrost względem II kwartału, kiedy to do sądów wpłynęło 398 takich wniosków.

Najbardziej zadłużoną firmą, która złożyła wniosek o upadłość jest Emilia Development sp. z.o.o. Ta działająca od 8 lat firma deweloperska jest winna swoim wierzycielom ponad 160 milionów złotych.

Na drugim miejscu rankingu znalazła się Ordipol sp. z o.o., do której należała popularna sieć sklepów Orsay. Sklepy tej marki można było znaleźć w 130 lokalizacjach w Polsce. Powodem tego ruchu była niewypłacalność firmy, która jest winna swoim wierzycielom ponad 74 miliony złotych. Spółka działała w naszym kraju 24 lata.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do Jurassic Salmon sp. z o.o. Firma ta chciała zdobyć rynek dzięki swojemu unikalnemu produktowi, którym był łosoś pochodzący z ekologicznej hodowli w cyklu zamkniętym. Jurassic Salmon złożył wniosek o upadłość, będąc dłużnym łącznie ponad 60 milionów złotych.

W III kwartale 2022 roku sądy ogłosiły upadłość 74 firm. Oznacza to spadek (33%) względem analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy to sądy ogłosiły 111 upadłości.

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w III kwartale 2022 roku jest Elsen SA. Proces restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa niestety nie zakończył się pomyślnie i po 22 latach funkcjonowania spółka upada z niebagatelnym zadłużeniem, bo suma wszystkich jego długów wynosi ponad 246 milionów złotych.

Na drugim miejscu tego zestawienia znalazła się z kolei spółka GO Sport, która prowadziła sieć sklepów z asortymentem sportowym. Sprawa tej firmy odbiła się głośnym echem w mediach, ponieważ jej upadłość była ściśle związana z sankcjami nałożonymi na Rosjan po agresji tego państwa na Ukrainie. Choć oficjalnie GO Sport należał do podmiotu zarejestrowanego na Singapurze, to właścicielami owej singapurskiej spółki byli obywatele Rosji. Zadłużenie spółki wyniosło ponad 220 milionów złotych.

Trzecie miejsce należy do wspomnianej wcześniej firmy Ordipol sp. z o.o. z zadłużeniem wynoszącym ponad 73 miliony złotych.

Postępowania restrukturyzacyjne w III kwartale 2022 r.

W lipcu, sierpniu i wrześniu do sądów trafiło 293 wniosków o rozpoczęcie restrukturyzacji. To zdecydowanie więcej, niż w drugim kwartale tego roku, gdy było ich 193.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek o restrukturyzację w omawianym okresie znalazła się Etp SA. Ta katowicka spółka, która w branży budowy obiektów inżynierii wodnej działa od 29 lat, jest winna wierzycielom ponad 82 miliony złotych.

Drugie miejsce należy do Tab sp. z o.o. Firma ta istnieje na rynku od 25 lat i zajmuje się produkcją soków z owoców i warzyw. Jej łączne zadłużenie wynosi ponad 48 milionów złotych.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się Electrix SA, która od 21 lat zajmuje się handlem energią elektryczną. Jest winna wierzycielom ponad 47 milionów złotych.

Jeśli chodzi o otwarte postępowania restrukturyzacyjne, to tych w III kwartale było aż 695. Dla porównania – w lipcu, sierpniu i wrześniu rok wcześniej sądy otworzyły 436 takich postępowań.

Na szczycie zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które rozpoczęły restrukturyzację w omawianym okresie znalazła się Loanme sp. z o.o., zajmująca się udzielaniem pożyczek. Jeśli chodzi o sumę zobowiązań, to ta wyniosła ponad 245 milionów złotych.

Drugie miejsce należy do Etp SA. Ta działająca od 29 lat katowicka spółka zajmująca się między innymi inżynierią hydrotechniczną jest zadłużona na ponad 82 miliony złotych.

Na trzecim miejscu uplasowała się "Interkobo Property" sp. z o.o. sp.k. To firma zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Istniejące na rynku od 15 lat przedsiębiorstwo jest winne wierzycielom ponad 40 milionów złotych.

Postępowania dotyczące upadłości konsumenckiej w III kwartale 2022 roku

W całym III kwartale 2022 r. w KRZ złożono w sumie 4877 wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To o 36 więcej niż w kwietniu, maju i czerwcu tego roku.

Sądy wydały w sumie 3785 postanowień o ogłoszeniu upadłości konsumenckich. Jeśli przyjrzymy się analogicznemu okresowi rok wcześniej, to mamy do czynienia ze spadkiem o niespełna 19% – wówczas takich decyzji było 4674.