circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
15 stycznia 2023
API_do_KRZ_nadal_nie_ma.width-940

Czy wiesz, że możesz przeoczyć upadłość swojego dłużnika? Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy jednak w dużej mierze od tego, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości zdecyduje się udostępnić interfejs programistyczny (API).

API umożliwiłoby bowiem zintegrowanie z KRZ zewnętrznych systemów informatycznych wykorzystywanych przez poszczególnych uczestników postępowań (jak np. kancelarie windykacyjne, wierzyciele, doradcy restrukturyzacyjni).

Obecnie platforma nie posiada ogólnodostępnego API, co wymusza konieczność manualnego wykonywania w serwisie internetowym wszystkich operacji związanych z prowadzeniem poszczególnych spraw.

Dla podmiotów obsługujących po kilkaset postępowań jednocześnie może to oznaczać konieczność wydelegowania do obsługi tych procesów nawet kilku pracowników.

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Sprawiedliwości, udostępnienie takiego interfejsu planowane jest najwcześniej na koniec 2022 roku.

Oznacza to, że na API umożliwiające wprowadzanie dokumentów i innych informacji do rejestru przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Jeżeli Krajowy Rejestr Zadłużonych ma nam służyć tylko jako źródło danych o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych prowadzonych w nowym trybie, to dostęp do ogłoszeń z KRZ przez API można uzyskać już teraz korzystając z Listy upadłości MGBI.

Interfejs programistyczny tej usługi zapewnia możliwość wyszukiwania i pobierania treści wszystkich obwieszczeń na bieżąco publikowanych w nowym rejestrze.

AKTUALIZACJA 2023:

Mimo zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości, API nie pojawiło się jednak pod koniec 2022 r. Jak wynika ze strony Ministerstwa, "rozwiązania wykorzystujące API do pobierania danych z KRZ" są w planie. Nie wiadomo jednak, kiedy ten plan miałby zostać zrealizowany.

Jesteśmy świadomi potrzeby opracowania API KRZ. Obecnie prowadzone są prace analityczne związane z budową takiego rozwiązania oraz stosowną zmianą legislacyjną. Rozwiązania wykorzystujące API do pobierania danych z KRZ zaplanowane są do realizacji w fazie rozwoju systemu Krajowy Rejestr Zadłużonych.