circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 stycznia 2023
Upadlosci_i_restrukturyzacje_firm__IV_kwartal_.width-940

ZOBACZ TEŻ:

W IV kwartale 2022 r. polskie sądy wydały 91 decyzji o upadłościach firm. Oznacza to wzrost o 22% względem poprzedniego kwartału, ale odpowiada temu, co mogliśmy zaobserwować w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. Wówczas takich decyzji było zaledwie 2 mniej.

Na pierwszym miejscu listy najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w czwartym kwartale 2022 r. znalazła się Farm2Farm sp. z o.o. To działająca od 16 lat spółka z Leszna, która zajmowała się importem prosiaków z Danii. Swojego czasu firmie wiodło się całkiem nieźle – na tyle, że sponsorowała Nickiego Pedersena, czyli jednego z żużlowców jeżdżących dla Unii Leszno. Z czasem jednak sytuacja się pogorszyła, a restrukturyzacja nie była w stanie przywrócić Farm2Farm na właściwe tory.

Firma ostatecznie ogłosiła upadłość z zadłużeniem wynoszącym 52 miliony złotych.

Drugie miejsce należy do firmy Gotowski - Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe. Ta bydgoska firma z osiemnastoletnim stażem na rynku realizowała w ostatnich latach wiele znaczących projektów budowlanych. Jest odpowiedzialna m.in. za budowę Mostu Uniwersyteckiego Bydgoszczy, linii tramwajowej do dzielnicy Fordon w tym mieście oraz szeregu mostów i wiaduktów w innych miejscach w kraju. W 2014 r. prezes firmy Marek Gotowski zwyciężył w plebiscycie na Menadżera Roku, zorganizowanym przez Gazetę Pomorską.

W kolejnych latach sytuacja spółki uległa jednak pogorszeniu, czego dowodem było rozpoczęcie restrukturyzacji w 2018 r. Ostatecznie Gotowski - Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe ogłasza upadłość z zadłużeniem wynoszącym 47,7 milionów złotych.

Na trzecim miejscu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w czwartym kwartale 2022 r., znalazła się Planeta S.A. Ta istniejąca od 32 lat warszawska spółka działała w sektorze budowlanym, a dokładniej – zajmowała się budową i zarządzaniem dróg oraz ścieżek rowerowych. Jej ostatnie sprawozdanie finansowe wykazało zadłużenie wynoszące 29,3 milionów złotych.

W IV kwartale 2022 r. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych zarejestrowano w sumie 429 wniosków o ogłoszenie upadłości złożonych przez przedsiębiorców. Oznacza to wzrost względem III kwartału, kiedy to do sądów wpłynęło 469 takich wniosków.

Ogromną różnicę widać, jeśli zestawimy tę liczbę z analogicznym okresem roku poprzedniego, kiedy to odnotowano zaledwie 32 wnioski. Wynika ona jednak z faktu, że KRZ w 2021 r. działał dopiero miesiąc (wystartował 1 grudnia), a także z problemów, jakie stwarzał użytkownikom w początkowym okresie swojego działania.

Na pierwszym miejscu tego zestawienia – z długiem wynoszącym łącznie ponad 105 milionów złotych – znalazło się Europejskie Centrum Odszkodowań SA. Firma ta działa na rynku od 17 lat i zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Drugie miejsce rankingu należy do Mrozpak sp. z.o.o. Ta pochodząca z Bytomia firma zajmująca się produkcją pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich i cukierniczych zgłasza wniosek o upadłość z długiem wynoszącym ponad 68 milionów złotych. Jej staż na rynku wynosi 8 lat.

Na trzecim miejscu znalazł się Excelsior Poland sp. z o.o. To firma z siedzibą w Szczytnikach w województwie wielkopolskim o rynkowym stażu wynoszącym 9 lat. Zajmuje się między innymi produkcją szkła gospodarczego. Excelsior Poland sp. z o.o. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jego zobowiązania wobec wierzycieli wynosiły 46,9 milionów złotych.

W każdym kolejnym kwartale 2022 r. zwiększała się liczba wydanych postanowień w sprawie restrukturyzacji i ostatnie trzy miesiące nie były od tej reguły wyjątkiem. W październiku, listopadzie i grudniu było ich w sumie 874 – o ponad 20% więcej niż w okresie od lipca do września.

Jeśli porównamy tę liczbę z analogicznym okresem w roku 2021, to dostrzeżemy wzrost o ponad 45%.

Pierwsze miejsce w zestawieniu firm, które rozpoczęły restrukturyzację w omawianym kwartale jest Idea Money SA. To działająca od 15 lat warszawska instytucja finansowa zajmująca się faktoringiem, czyli zamianą wierzytelności na gotówkę. Z tego rozwiązania korzystają firmy, które np. wystawiają faktury z długim terminem płatności, a potrzebują środków „na już”.

Suma zobowiązań Idea Money SA wynosi ponad 600 milionów złotych.

Na drugim miejscu znalazła się firma Mróz SA, która działa w branży spożywczej. Ta firma z trzydziestoletnim stażem na rynku ma zobowiązania wobec wierzycieli wynoszące 311,9 milionów złotych. Restrukturyzację przechodzą też inne spółki wchodzące w skład Grupy Mróz, ale ich zadłużenie jest mniejsze niż opisanej.

Trzecie miejsce należy do Expondo Polska sp. z o.o. To firma z Zielonej Góry, która działa na rynku od 11 lat. Zajmuje się sprzedażą hurtową różnych maszyn i urządzeń, a w jej ofercie znajdują się między innymi akcesoria do gastronomii, elementy wyposażenia warsztatów samochodowych oraz sprzęty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Postępowanie restrukturyzacyjne ma pomóc spółce, która w ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zobowiązania wynoszące 159,2 milionów złotych.

Podobnie mają się sprawy w przypadku złożonych wniosków o rozpoczęcie restrukturyzacji. Tych w IV kwartale 2022 r. złożono do sądów 438 – więcej o niemal 50% w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Jeśli porównamy tę liczbę z I kwartałem, to zobaczymy zwiększenie złożonych wniosków o aż 544%!

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek restrukturyzacyjny, znalazła się firma pożyczkowa Loanme sp. z.o.o. Działa ona na rynku od 7 lat, a suma jej zadłużenia wynosi ponad 245 milionów złotych.

Na drugie miejsce trafiło Europejskie Centrum Odszkodowań SA. Firma ta działa na rynku od 17 lat i zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Jej zadłużenie wyniosło ponad 105 milionów złotych.

Restrukturyzację chce też przeprowadzić firma Elektrix SA z Warszawy. Spółka, która działa na rynku od 21 lat, ma długi na łączną kwotę 44,5 miliona złotych. Jej trudna sytuacja jest zapewne związana z wciąż rosnącymi cenami energii, a Elektrix SA zajmuje się właśnie sprzedażą prądu.