O gospodarce, otwartych danych, data intelligence i naszej działalności
Lata pandemii były dla polskich przedsiębiorców szczególnie trudne. Jak więc wyjaśnić malejącą liczbę ogłaszanych upadłości?
Największym dłużnikiem korzystającym w 2021 roku z restrukturyzacji był Ids-Bud S.A., który specjalizuje się w robotach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Suma jego zobowiązań przekroczyła 629 mln zł.
Zapraszamy do zapoznania się z trzecią edycją raportu dotyczącego postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W raporcie przeanalizowaliśmy postępowania prowadzone wobec przedsiębiorstw i konsumentów w latach 2019-2021, wskazaliśmy największych biznesowych bankrutów w 2021 r. i omówiliśmy profile niewypłacalnych dłużników.
Pierwsze trzy miesiące 2022 r. przyniosły spadek liczby nowych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r. Upadłość ogłosiło 111 przedsiębiorstw i 3,5 tys. konsumentów, a restrukturyzację rozpoczęło 389 podmiotów gospodarczych.
Wśród osób aktywnie udzielających świadczeń w ramach indywidulanych praktyk lekarskich jest więcej kobiet. Stanowią one prawie 60% tej grupy.
W jakich dziedzinach medycyny specjalizują się polscy lekarze? W gronie osób prowadzących indywidualną praktykę lekarską trzy najczęściej wybierane specjalizacje to choroby wewnętrzne, pediatria oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją.
Ostatnie dwa lata zdominowała pandemia COVID-19 i do jej dynamiki, w tym kilku lockdownów, musieli się dostosować przedsiębiorcy. Przeanalizowaliśmy, jaki wpływ miało to na liczbę rejestracji nowych firm oraz zakończenia przez nie działalności.
W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 3,4 lekarzy, którzy udzielają świadczeń w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. To jeden z gorszych wyników w całej Europie. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem zadamy sobie pytanie, dlaczego kolejki do specjalistów są tak długie.