circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 stycznia 2023
top_10_znanych_polskich_firm_ktore_oglosily_up.width-940

Warto przeczytać też: Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji — podsumowanie 2022 r.

Małpka SA

Spółka Małpka SA, która rozpoczęła swoją działalność w 2012 roku, była operatorem sieci sklepów spożywczo-monopolowych Małpka Express.

Swojsko brzmiąca nazwa zawierająca zdrobnienie nie była dziełem przypadku – szefostwo firmy chciało rywalizować z siecią sklepów Żabka, stawiając na szeroką ekspansję terytorialną opartą na modelu franczyzowym.

Sklepy Małpka Express oferowały podobny do rywala asortyment, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w dość dwuznacznej nazwie firmy.

Po początkowym szybkim starcie (do grudnia 2013 roku otwarto 200 sklepów całej Polsce) tempo rozwoju jednak wyhamowało, a w Małpce SA kilkakrotnie doszło do zmian udziałowców oraz prezesów.

Stopniowo zamykano kolejne sklepy, a w 2017 roku doszło jeszcze do próby ratowania całego interesu dzięki rebrandingowi na MExpress. Ostatecznie jednak inicjatywa nie zakończyła się sukcesem, a Małpka SA ogłosiła upadłość w 2022 roku.

Górniczy Klub Sportowy “Bełchatów” SA

Rok 2022 okazał się ostatnim w historii GKS-u Bełchatów.

Klub nigdy nie należał do krajowych potentatów, ale ma w swojej historii kilka chwalebnych kart – w 2007 roku ekipie z Bełchatowa udało się sięgnąć po wicemistrzostwo Polski, a także dwukrotnie wystąpić w meczu o Superpuchar Polski.

Głównym powodem upadłości GKS-u było narastające zadłużenie, którego główny sponsor – państwowa spółka PGE – nie chciał dłużej pokrywać. Klub wycofał się z rozgrywek II ligi po rozegraniu rundy zimowej.

W konsekwencji narastającego od dziesięciu lat zadłużenia, poziom zobowiązań spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne.

– czytamy w komunikacie klubu, który zniknął z piłkarskiej mapy Polski po 45 latach funkcjonowania.

Idea Bank SA

Idea Bank powstał w 1991 roku jako bank dla przedsiębiorców. A szczególnie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, mikro- oraz małych przedsiębiorstw.

Pierwotnie funkcjonował jako Polbank SA, a później jako Opel Bank SA, a od 2010 roku – po przejęciu przez Getin Holding – jako Idea Bank.

W 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił wszczęcie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Na skutej tej decyzji Giełda Papierów Wartościowych wykluczyła z obrotu akcje Idea Banku.

Na początku 2021 roku wszystkie depozyty, jak i kredyty klientów Idea Banku S.A. zostały w całości przeniesione do Banku Polska Kasa Opieki SA, a jego klienci stali się klientami PKO SA. Upadłość Idea Banku została ogłoszona pod koniec lipca 2022 roku.

Open Finance SA

Open Finance SA był największą spółką w Polsce zajmujących się doradztwem finansowym. Okazało się jednak, że pomimo dysponowania ogromnym know-how w temacie inwestycji, spółka nie była w stanie uchronić się przed upadłością.

Informacja na temat upadłości na stronie Open.pl:

Spółka sama złożyła wniosek o upadłość pod koniec 2021 roku.

Jako powód podano:

Istotne pogorszenie się sytuacji finansowej spółki, zbyt niskie przychody, które nie pokrywają ponoszonych kosztów, brak perspektyw związanych z uzyskaniem finansowania pozwalającego na funkcjonowanie spółki w perspektywie najbliższych miesięcy.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym Open Finance SA wykazała zadłużenie wynoszące ponad 205 milionów złotych.

GO Sport Polska Sp. z o.o.

Kolejną znaną marką, która ogłosiła upadłość w 2022 roku, była sieć sklepów sportowych GO Sport Polska Sp. z o.o.

Sprawa tej firmy odbiła się głośnym echem w mediach, ponieważ jej upadłość była ściśle związana z sankcjami nałożonymi na Rosjan po agresji tego państwa na Ukrainie. Choć oficjalnie GO Sport należał do podmiotu zarejestrowanego na Singapurze, to właścicielami owej singapurskiej spółki byli obywatele Rosji.

Zadłużenie GO Sport wyniosło ponad 220 milionów złotych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radomiu Sp. z o.o.

Radomski PKS w ostatnim opublikowanym sprawozdaniu finansowym wykazał stratę w wysokości 3 milionów złotych, a jego sytuacji nie udało się poprawić pomimo niedawnej sprzedaży należącego do niego dworca autobusowego. Budynek ten, należący w części do PKP SA, został sprzedany w 2019 roku za 4,5 miliona złotych.

Wygląda więc na to, że ogłoszony kilka lat temu przez rząd program pomocy lokalnym przewoźnikom w tym przypadku nie był w stanie uchronić przedsiębiorstwa przed upadłością.

Pol-Mot Holding SA

Chociaż nazwa Pol-Mot Holding może w pierwszej chwili nie mówić zbyt wiele, to sporo wyjaśnia informacja, że to właśnie ta spółka była ostatnim właścicielem marki Ursus.

W październiku 2022 roku uprawomocniła się decyzja o upadłości spółki, na skutek której z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wycofano akcje Ursusa. Oznacza to definitywny koniec firmy, która od kilkudziesięciu lat zajmowała się produkcją maszyn rolniczych, przede wszystkim ciągników.

Prowadzone w ostatnich latach próby ratowania sytuacji firmy (polegające między innymi na inwestycjach w Afryce oraz chęciach produkowania elektrycznych autobusów miejskich) nie przyniosły zakładanego rezultatu.

Pol-Mot Holding SA to najbardziej zadłużona firma, która ogłosiła upadłość w drugim kwartale 2022 roku. Suma jej zobowiązań wyniosła ponad 501 milionów złotych.

TXM SA

TXM SA to właściciel sieci sklepów TXM, która ma swoje placówki w około 200 lokalizacjach w całym kraju i zajmuje się przede wszystkim sprzedażą artykułów tekstylnych.

Firma złożyła wniosek o upadłość pod koniec kwietnia 2022 roku. Opublikowała wówczas następujący komunikat:

Zarząd TXM S.A. („Spółka”, „Emitent”) informuje, że w dniu 30 kwietnia 2022 roku złożył wniosek o upadłość Spółki TXM. Podstawowymi czynnikami leżącymi u podstawy decyzji Zarządu były osiągane wyniki finansowe oraz sytuacja płynnościowa, zdeterminowane w trakcie ostatnich dwóch lat przez negatywny wpływ pandemii COVID-19, a jednocześnie brak wsparcia Państwa dla TXM jako podmiotu bezdyskusyjnie dotkniętego skutkami pandemii.

Przedsiębiorstwo Dom Książki Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Dom Książki to firma o dość długiej, bo sięgającej początku lat pięćdziesiątych historii. Posiada zarówno księgarnie stacjonarne, jak i internetową, funkcjonującą pod szyldem BookBook.

Informacja na temat upadłości znalazła się na wciąż funkcjonującej stronie internetowej księgarni.

Spółka złożyła wniosek o upadłość 31 grudnia 2021 roku, a powodem – który wyjawił prezes Marcin Sorys w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” – była słaba koniunktura spowodowana pandemią.

Problemy finansowe spółki Przedsiębiorstwo Dom Książki zaczęły się w roku 2019. Na początku roku 2020 zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, jednak jego otwarcie zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19, co wymuszało dalej idącą restrukturyzację.
Mimo ustabilizowania działalności fundamenty spółki pozostały słabe, a utrzymująca się słaba koniunktura w sprzedaży detalicznej w połączeniu z rosnącymi kosztami działalności nie daje szans na doprowadzenie do układu z wierzycielami. Stąd wniosek spółki o ogłoszenie upadłości.

Elsen SA

Firma Elsen SA zdystansowała konkurencję w rankingu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość we wrześniu 2022 roku.

Proces restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa niestety nie zakończył się pomyślnie i po 22 latach funkcjonowania Elsen SA upada z niebagatelnym zadłużeniem, bo suma wszystkich jego długów wynosi ponad 246 milionów złotych.

To ponad dwukrotnie więcej, niż pozostałych dziewięciu firm uwzględnionych w zestawieniu. Firma ta zajmowała się zaopatrywaniem w wodę, ciepło i prąd do ponad 150 odbiorców – głównie do firm na poprzemysłowych terenach po Hucie Częstochowa.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.