circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
26 maja 2022
TOP_30_blog.width-940

W 2021 r. ogłoszono upadłość 396 firm – o 28% mniej niż w 2020 roku, gdy działalność zakończyło w ten sposób 550 firm.

Bez porównania jest również wysokość długu, który spowodował konieczność złożenia wniosku o upadłość w obu omawianych latach.

W 2020 roku pierwsze miejsce na liście największych bankrutów biznesowych przypadło Podkarpackiemu Bankowi Spółdzielczemu, który zalegał wierzycielom 2,9 mld zł.

Dwie kolejne pozycje w zestawieniu zajęły Zakłady Mięsne Henryk Kania (zadłużenie przed ogłoszeniem upadłości wyniosło ponad 852 mln zł) oraz Fabryka Biznesu (zadłużenie w kwocie 551,5 mln zł).

Jak na tym tle prezentują się największe postępowania upadłościowe, które zostały otwarte w 2021 roku?

Zmiany w prawie uderzyły w niemiecką firmę pożyczkową

Pierwsze miejsce na liście największych bankrutów biznesowych przypadło w ubiegłym roku niemieckiemu fintechowi Monedo (suma zobowiązań: 523 mln zł), który specjalizował się w udzielaniu pożyczek.

Jak informowały media, u podstaw złożenia przez zarząd wniosku o upadłość we wrześniu 2020 roku były kłopoty finansowe wywołane pandemią oraz zmiany regulacyjne wprowadzone m.in. w Polsce i Hiszpanii, które uderzyły w biznesowy model firmy.

Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły:

  • Spółdzielnia Mleczarska „Bielmlek” (suma zobowiązań: 270 mln zł),
  • Ursus S.A., znany na całym świecie producent maszyn rolniczych (suma zobowiązań: 240 mln zł),
  • Intra, hurtownia farmaceutyczna w Warszawie (suma zobowiązań: 180 mln zł),
  • Rubin Energy (suma zobowiązań: 155 mln zł).

Zakłady Mięsne Henryk Kania i Rubin Energy – niewyjaśniona historia długu

Nazwa ostatniej z wymienionych firm może sugerować jej związki z energetyką, ale w rzeczywistości jest to spółka z branży mięsnej. Pojawia się ona również w sprawie upadłości Zakładów Mięsnych Kania (jedno z największych bankructw w 2020 roku). Rubin Energy miał duży dług wobec ZMHK. Zarząd wierzyciela pozwał Rubin Energy o ponad 330 mln zł niezapłaconych faktur, ale wcześniej obie spółki przeprowadzały transakcje zakwestionowane przez audytora. Niektórzy obserwatorzy odnieśli wrażenie, że to celowa gra mająca na celu osłabienie ZMHK.

Poniżej publikujemy pełną listę 30 najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość w 2021 r.

Ten artykuł został opracowany na podstawie publikacji pt. “Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2022”.

Pobierz raport bezpłatnie!