circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 października 2022
10_najbardziej_zadluzonych_firm_ktore_oglosily.width-940_3naUalO

ZOBACZ TEŻ:

Firma Elsen SA zdystansowała konkurencję w rankingu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość we wrześniu 2022 roku.

Proces restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa niestety nie zakończył się pomyślnie i po 22 latach funkcjonowania Elsen SA upada z niebagatelnym zadłużeniem, bo suma wszystkich jego długów wynosi ponad 246 milionów złotych.

To ponad dwukrotnie więcej, niż pozostałych dziewięciu firm uwzględnionych w zestawieniu. Firma ta zajmowała się zaopatrywaniem w wodę, ciepło i prąd do ponad 150 odbiorców – głównie do firm na poprzemysłowych terenach po Hucie Częstochowa.

Na drugim miejscu znalazła się spółka Vital Medic z Kluczborka, która prowadziła prywatny szpital w Opolu.

W jej przypadku nie udało się przeprowadzić postępowania restrukturyzacyjnego, ponieważ – jak zdradził wyznaczony przez sąd doradca restrukturyzacyjny – spółka „prowadziła kreatywną księgowość”.

Suma jej zadłużenia to ponad 40 milionów złotych, a do wierzycieli należą między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta w Kluczborku oraz Urząd Skarbowy w Kluczborku.

Uwagę w zestawieniu zwraca z pewnością firma na pozycji numer 7, czyli Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radomiu sp. z o.o.

Radomski PKS w ostatnim opublikowanym sprawozdaniu finansowym wykazał stratę w wysokości ponad 3,2 miliona złotych, a jego sytuacji nie udało się poprawić pomimo niedawnej sprzedaży należącego do niego dworca autobusowego. Budynek ten, należący w części do PKP SA, został sprzedany w 2019 roku za 4,5 miliona złotych.

Wygląda więc na to, że ogłoszony kilka lat temu przez rząd program pomocy lokalnym przewoźnikom w tym przypadku nie był w stanie uchronić przedsiębiorstwa przed upadłością.

Najbardziej zadłużoną firmą, która we wrześniu 2022 roku złożyła wniosek o upadłość, jest Emilia Development sp. z o.o. W ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała długi wynoszące ponad 160 milionów złotych.

Ta warszawska spółka, działająca od ośmiu lat na rynku nieruchomości, miała odpowiadać za budowę wieżowca nieopodal Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad tą inwestycją z różnych powodów się jednak przedłużały i nie udało się utrzymać pierwotnego terminu oddania Emilia Tower – bo tak ma się nazywać budynek – do użytku.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Jurassic Salmon sp. z o.o. Firma ta chciała zdobyć rynek dzięki swojemu unikalnemu produktowi, którym był łosoś pochodzący z ekologicznej hodowli w cyklu zamkniętym.

Kilka miesięcy temu Tomasz Karapuda (prezes spółki) w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl mówił, że firma wciąż poszukuje inwestorów. Wygląda jednak na to, że nie udało się pozyskać potrzebnych na funkcjonowanie i rozwój środków.

Jurassic Salmon składa wniosek o upadłość, będąc dłużnym łącznie ponad 60 milionów złotych.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazły się Zakłady Porcelany Stołowej Karolina sp. z o.o. Firma w obecnej formie działa na rynku od 28 lat, ale tradycja wytwarzania wyrobów porcelanowych w Jaworzynie Śląskiej jest zdecydowanie dłuższa i liczy 160 lat.

W styczniu 2022 roku „Karolina” została przejęta przez HM Investment Sp. z o.o. – właściciela marki Gerlach, znanej z produkcji sztućców. Efektem tej transakcji miała być „spodziewana synergia działań i efektów dla obu spółek”.

Suma zobowiązań spółki z Jaworzyny Śląskiej wynosi ponad 26 milionów złotych.