circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 października 2022
10_najbardziej_zadluzonych_firm_ktore_rozpocze.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, wobec której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne we wrześniu 2022 r. jest Etp SA. Ta działająca od 29 lat katowicka spółka zajmująca się między innymi inżynierią hydrotechniczną jest zadłużona na ponad 82 miliony złotych – zdecydowanie więcej, niż pozostałe firmy w zestawieniu.

Etp SA miała w ostatnim czasie zająć się między innymi modernizacją polderu „Żelazna”. Umowa na inwestycję mającą na celu uchronienie północnej części Opola przed ewentualnym zalaniem została zawarta w 2020 roku. Inwestor, którym są Wody Polskie, zdecydował się jednak na odstąpienie od umowy z Etp SA. Jako powód wskazał „brak możliwości ukończenia Części 1 inwestycji przez Wykonawcę w założonym terminie”.

Firma ta znalazła się na pierwszym miejscu naszego poprzedniego (sierpniowego) zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek o restrukturyzację.

Na drugim miejscu (ze sporo mniejszym zadłużeniem, bo wynoszącym 17,3 milionów złotych) znalazła się firma Neobudma sp. z o.o., która od 8 lat zajmuje się budownictwem, głównie mieszkaniowym. Trzecie miejsce należy do Zec Energoservice sp. z o.o. – firmy z branży instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Zadłużenie tej spółki z Czechowic-Dziedzic wynosi ponad 17,1 miliona złotych.

Dodajmy, że liczba rozpoczętych restrukturyzacji we wrześniu 2022 r., wyniosła 272. To największa wartość, biorąc pod uwagę ostatnich 12 miesięcy – o 2 więcej, niż w rekordowym jak dotąd listopadzie 2021 r.

Pierwsze miejsce na liście najbardziej zadłużonych firm, które w omawianym okresie złożyły wniosek o restrukturyzację, należy do Etno Cafe SA.

Ta znana sieć kawiarni i sklepów z kawą mocno ucierpiała w ostatnim czasie, głównie ze względu na pandemię, wykazując w ostatnim sprawozdaniu finansowym długi wynoszące ponad 12 milionów złotych. Była także zmuszona do zamknięcia 4 ze swoich 23 lokali.

Jej właściciele są jednak zdania, że restrukturyzacja pomoże postawić firmę na nogi.

W ciągu dwóch lat chcemy mieć 100 działających lokali w Polsce i Europie. Do tego dokładamy rozwój infrastruktury produkcyjnej w palarni oraz samych produktów.

– mówi Kajetan Maćkowiak, współwłaściciel Etno Cafe cytowany przez serwis dlahandlu.pl.

Druga lokata w rankingu należy do "S-Sport" sp. z o.o. – firmy zajmującej się specjalistycznymi robotami budowlanymi. To istniejące na rynku od 21 lat przedsiębiorstwo jest winne wierzycielom ponad 11 milionów złotych. Na trzecim miejscu listy uplasowała się Firma Handlowo Usługowa "Projekt-Bud" sp. z o.o. z zadłużeniem wynoszącym ponad 9 milionów złotych.

Liczba złożonych wniosków o restrukturyzację we wrześniu 2022 r. jest rekordowa w skali ostatnich 12 miesięcy. W omawianym okresie do sądów wpłynęły 122 takie wnioski, podczas gdy miesiąc wcześniej było ich 87.