circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 lutego 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_RtOvqCL

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której w styczniu 2023 r. rozpoczęło się postępowanie restrukturyzacyjne, jest Sunningwell International Polska.

To przedsiębiorstwo przemysłowe, którego głównym obszarem działalności jest przemysł stalowy. Firma działa na naszym rynku od trzynastu lat, a w tym czasie między innymi dzierżawiła Hutę Częstochowa. Sunningwell miało możliwość wykupienia całej huty, ale nie zdecydowało się na ten krok.

Postępowanie restrukturyzacyjne ma poprawić kondycję finansową firmy, która obecnie ma zadłużenie w wysokości aż 347,1 milionów złotych. To ponad pięciokrotnie więcej, niż w przypadku drugiej firmy w zestawieniu.

Na drugim miejscu znalazła się Sbs Warszawa 1 sp. z o.o. Została ona powołana stosunkowo niedawno, bo w 2020 r. z konkretnym celem – ukończenia rozpoczętej w 2017 r. budowy hotelu Staybridge Suites na warszawskim Ursynowie.

Po dwóch latach funkcjonowania spółki rozpoczęło się w niej postępowanie restrukturyzacyjne, a zadłużenie Sbs Warszawa 1 wynosi 66,1 milionów złotych.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się Electrix SA, która od 21 lat zajmuje się handlem energią elektryczną. Jest winna wierzycielom ponad 44,5 milionów złotych.

Na czele rankingu najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek restrukturyzacyjny w styczniu 2023 r., znalazł się Kampol-Fruit sp. z o.o.. Przedsiębiorstwo z Białej Rawskiej w województwie łódzkim boryka się z problemami finansowymi, których rezultatem są protesty jego kontrahentów. Tak o sprawie informuje portal branżowy sadyogrody.pl:

Kampol-Fruit jest winny ok. 500 dostawcom blisko 74 mln. zł; na podstawie zaproponowanego przez doradcę restrukturyzacyjnego firmy (którego nadzorem objął już Prokurator Generalny) układu dostawcy mają otrzymać jedynie 50% swoich należności w ratach. Instytucje takie jak banki czy ZUS mają natomiast otrzymać 100% należności wypłaconych jednorazowo. Pytany przez dziennikarza portalu Farmer.pl o to, dlaczego tak ma być doradca odpowiedział lakonicznie: “treść propozycji układowych jest uzależniona od możliwości finansowych dłużnika oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne”.

Kampol-Fruit działa na rynku od 15 lat, a suma wszystkich zobowiązań firmy wynosi 234,3 milionów złotych.

Na drugim miejscu również znalazła się firma z siedzibą w województwie łódzkim, a konkretnie Łzg Łęczyca SA. To działające od 26 lat przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją konstrukcji metalowych i ich części. Firma składa wniosek o restrukturyzację w momencie, gdy suma jej zobowiązań wynosi 57,5 milionów złotych.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Veggiefresh sp. z o.o.. To firma z Oleszyc w województwie podkarpackim, która od 11 lat zajmuje się hurtową sprzedażą warzyw i owoców. Suma jej zobowiązań wynosi 52,7 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.