circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 lutego 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_nX7e20p

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w styczniu 2023 r., okazało się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Wdrożeniowe Ifotam sp. z o.o.. To łódzka spółka o długiej, bo wynoszącej 33 lata historii, która zajmowała się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych. W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zadłużenie w wysokości 102,7 milionów złotych. To jedyny przypadek wśród upadających w styczniu firm, w którym suma zobowiązań przekroczyła 100 milionów złotych.

Na drugim miejscu, z o wiele mniejszym (bo wynoszącym 66 milionów złotych) znalazł się Woinwest sp. z o.o. Ta spółka z siedzibą w Warszawie funkcjonowała na rynku od siedmiu lat i zajmowała się budownictwem, a konkretniej – realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Fameg - Energia sp. z o.o.. Spółka z siedzibą w Radomsku funkcjonowała na rynku od szesnastu lat i zajmowała się wytwarzaniem i zaopatrywaniem pary wodnej, gorącej wody i powietrza do układów klimatyzacyjnych. Upadłość została ogłoszona w momencie, gdy zobowiązania firmy sięgały 37,9 milionów złotych.

Warto dodać, że spośród dziesięciu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w styczniu 2023 r. aż osiem funkcjonowało dziesięć lat lub więcej.

Kwoty zadłużenia firm, które w styczniu złożyły do sądów wnioski o ogłoszenie upadłości były większe niż w przypadku tych, które zostały omówione w akapitach powyżej.

Na pierwszym miejscu tego zestawienia – z zadłużeniem większym, niż firmy z pozycji 2, 3 i 4 razem wzięte – znalazł się F.B.I. Tasbud SA. To warszawska firma budowlana, specjalizująca się we wznoszeniu budynków mieszkalnych i niemieszkalnych zajmowała się w ostatnich latach realizacją wielu inwestycji budowlanych, w tym między innymi kilku osiedli w Warszawie oraz biurowca „Porta Mare” na Wyspie Spichrzów w Elblągu. Tasbud funkcjonuje na rynku od siedmiu lat, a składając wniosek o ogłoszenie upadłości posiada zobowiązania wobec wierzycieli w wysokości 151,5 milionów złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Genesis Bluebird sp. z o.o.. Spółka z siedzibą w Gdańsku zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem, a konkretniej – tworzeniem aplikacji i jest częścią grupy Genesis Global. Firma składa wniosek o upadłość po zaledwie czterech latach funkcjonowania w naszym kraju i z zadłużeniem wynoszącym 63,4 miliony złotych.

Na trzecim miejscu znalazła się firma budowlana P1 sp. z o.o. To przedsiębiorstwo z Warszawy, które jest obecne na rynku od czterech lat, składa wniosek o ogłoszenie upadłości z zadłużeniem wynoszącym 42,6 milionów złotych.

Tym, co zwraca uwagę w obu powyższych zestawieniach jest spory udział firm działających w branży budowlanej. Wśród dwudziestu najbardziej zadłużonych firm upadłych i składających wniosek o ogłoszenie upadłości aż siedem działa właśnie w tej branży. Pięć z nich (Woinwest, SH Ggh Management 7, Tasbud, P1 i RNG Corp 7) zajmuje się wznoszeniem budynków, natomiast dwie pozostałe (2C Partners i RNG Corp 3) zajmują się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.