circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
21 marca 2023
Najaktywniejsi_doradcy_restrukturyzacyjni_2022.width-940

Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie publikacji pt. „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2023” wydanej przez MGBI w lutym 2023 r.

Jak można się z niej dowiedzieć, w minionym roku wśród przedsiębiorców znacznie wzrosło zainteresowanie postępowaniami restrukturyzacyjnymi.

W 2022 r. na restrukturyzację zdecydowało się 2 290 firm. Oznacza to wzrost o niemal 24% w porównaniu do 2021 r. i aż o 203% względem 2020 r.

Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wzrost popularności postępowania o zatwierdzenie układu. Stanowiło on bowiem aż 86% wszystkich spraw restrukturyzacyjnych w omawianym okresie.

O ile jednak postępowanie restrukturyzacyjne może się odbywać przy niewielkim udziale sądu (jak w najpopularniejszym wariancie tego procesu), o tyle rola doradcy restrukturyzacyjnego jest w jego przebiegu kluczowa.

Doskonale widać to w rankingu najbardziej aktywnych doradców restrukturyzacyjnych w 2022 r.

Najaktywniejszym doradcą spośród doradców zajmujących postępowaniami restrukturyzacyjnymi okazała się kancelaria PF Restrukturyzacje z Gliwic.

W 2022 r. jej prawnicy występowali w roli nadzorcy bądź zarządcy w 202 sprawach, podczas gdy rok wcześniej było ich zaledwie 32. Oznacza to zwiększenie aktywności rok do roku o ponad 531%.

Kancelaria tak skomentowała ten wynik na swojej stronie internetowej:

Jest to spory sukces nie tylko dlatego, że uruchomiliśmy największą ilość postępowań w kraju, ale również z tego powodu, iż skala ilości postępowań restrukturyzacyjnych otwieranych w Polsce znacznie wzrosła w ostatnich latach. Z tych powodów można uznać PF Restrukturyzacje Sp. z o. o. za lidera branży.

Na drugim miejscu znalazła się kancelaria Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje. Tu również doszło do znacznego zwiększenia liczby obsługiwanych spraw w porównaniu do poprzedniego roku. W 2021 r. kancelaria zajmowała się 9 postępowaniami restrukturyzacyjnymi, podczas gdy rok później było ich już 154.

Trzecie miejsce należało do Michała Kolczyńskiego. Ten doradca restrukturyzacyjny zajmował się w 2022 r. 90 postępowaniami, podczas gdy rok wcześniej przypadło mu w udziale zaledwie jedno.

Zupełnie inaczej wyglądają liczby postępowań przypadających na jednego doradcę, jeśli chodzi o sprawy upadłościowe.

Najbardziej aktywnym doradcą restrukturyzacyjnym, który zajmował się upadłościami przedsiębiorstw, okazał się w 2022 r. Krzysztof Gołąb.

Ten warszawski prawnik zajmował się w omawianym okresie postępowaniami upadłościowymi 6 przedsiębiorstw, co oznacza że był na tym polu trzykrotnie bardziej aktywny niż w 2021 r.

Najaktywniejszy doradca to niekoniecznie najlepszy doradca, przynajmniej z perspektywy upadających firm.

Ich przedstawiciele mają bowiem sporo zastrzeżeń do pracy Gołąba.

W artykule napisanym przez Łukasza Cieślę i opublikowanym w Onecie i możemy bowiem przeczytać, że Krzysztof Gołąb w swoich działaniach nie zawsze kieruje się dobrem bankrutujących przedsiębiorstw:

Moja skarga na adw. Gołąba dotyczy sztucznego kreowania przez niego spraw w sądzie. W ten sposób żeruje na majątku spółdzielni, którą — w teorii — powinien chcieć uzdrowić.
Najpierw na piśmie przyznał, że jestem rozliczona ze spółdzielnią i mogę ją opuścić. Dodatkowo potwierdził to w indywidualnym, podpisanym przez siebie piśmie z października 2018 r, że jestem rozliczona na zero. To było już po dacie, gdy opracowywał nowy regulamin opłat eksploatacyjnych.
Jednak potem, po kilku miesiącach, na koszt spółdzielni pozwał mnie, niezasadnie, o niespełna 500 zł rzekomo zaległych opłat. To co? Poświadczył nieprawdę, twierdząc wcześniej, że nie jestem nic winna?
Podobne sztuczne pozwy złożył także wobec około 190 innych byłych spółdzielców. Czekam od 2021 r. na rozpatrzenie przez samorząd adwokacki mojej skargi na jego metody. Trwa to długo, bo samorządy zawodowe niestety bywają nieruchawe w tego typu sprawach

– powiedziała Onetowi prof. Ewa Łętowska. Była Rzeczniczka Praw Obywatelskich należała do Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, a jej upadłość prowadzi właśnie Krzysztof Gołąb.

Na drugim miejscu tego zestawienia (z jedną sprawą upadłościową mniej) znaleźli się ex aequo Aleksandra Strynkiewicz-Kondracka, Paweł Choina, Sławomir Czarnecki i Tycjan Saltarski.

Doradcy restrukturyzacyjni są też niezbędni w postępowaniach o upadłość konsumencką.

Najbardziej aktywnym doradcą restrukturyzacyjnym zajmującym się upadłościami konsumenckimi okazał się – identycznie jak przed rokiem – Robert Sczendzina.

W 2022 r. katowicki syndyk zajmował się 169 sprawami, choć rok wcześniej było ich więcej (231).

Mniejszą liczbą spraw w 2022 r. zajął się drugi w zestawieniu Piotr Kubera (było ich 156), a na trzecim miejscu znalazł się Jacek Pietrzela ze 148 sprawami.