circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
18 maja 2021
syndycy_nadzorcy_grafika.width-940

Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie publikacji “Postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2021” wydanej przez MGBI w marcu 2021 r.

Mniej syndyków w upadłościach biznesowych

Na koniec 2020 r. ważną licencję doradcy restrukturyzacyjnego posiadało około 1500 osób. W postępowaniach upadłościowych otwartych w minionym roku na syndyka wyznaczono w sumie 296 osób, o 41 mniej niż w 2019 r.

Odnosząc tę wartość do liczby wszystkich ogłoszonych bankructw biznesowych w tym okresie zauważymy, że obciążenie doradców nowymi sprawami w zasadzie się nie zmieniło. W ciągu trzech ostatnich lat na każdego z doradców zajmujących się upadłościami przedsiębiorstw przypadało średnio około dwóch nowych postępowań rocznie.

Na pierwszym miejscu listy osób najczęściej powoływanych na syndyka w postępowaniach upadłościowych prowadzonych wobec przedsiębiorstw znaleźli się Tycjan Saltarski oraz Lechosław Kochański. Obaj doradcy rozpoczęli w 2020 r. po siedem nowych spraw.

Tycjan Saltarski od lat znajduje się w czołówce najbardziej aktywnych syndyków, z kolei Lechosław Kochański w latach 2018-2019 brał udział tylko w trzech sprawach dotyczących upadłości firm.

Druga pozycja ex aequo przypadła dwóm doradcom działającym indywidualnie i jednej spółce. Krzysztof Gołąb oraz Kamil Grabowski prowadzili w 2020 r. sześć nowych postępowań. Ten sam wynik osiągnęła też kancelaria Kubiczek Michalak Sokół sp. z o.o.

Więcej upadłości konsumenckich na jednego doradcę

W postępowaniach upadłościowych otwartych wobec osób nieprowadzących działalności gospodarczej w 2020 r. uczestniczyło w sumie około 900 doradców restrukturyzacyjnych. To oznacza, że blisko 600 posiadaczy takich licencji nie wykorzystywało w tym okresie zdobytych uprawnień albo zajmowało się tylko sprawami prowadzonymi wobec przedsiębiorstw.

Pomimo niewielkiej zmiany w liczbie wszystkich aktywnych doradców restrukturyzacyjnych, odsetek doradców biorących udział w postępowaniach prowadzonych wobec konsumentów nieco się zwiększył. Oprócz tego wzrosła też średnia liczba nowych spraw przypadających na jednego doradcę. W 2020 r. na syndyka w postępowaniu wyznaczono tę samą osobę średnio 15 razy. To o cztery postępowania więcej niż rok wcześniej.

Pierwsze miejsce w zestawieniu dziesięciu najbardziej aktywnych doradców zajmujących się upadłościami konsumenckimi w ub.r. przypadło Piotrowi Kuberze z Płocka. Został on powołany na syndyka w aż 134 nowych sprawach - to ponad dwukrotnie lepszy wynik niż rok wcześniej.

Na drugim miejscu naszej listy ze 119 rozpoczętymi postępowaniami znalazła się sopocka kancelaria Grant Finance. W jej przypadku liczba nowo otwartych spraw upadłościowych prowadzonych wobec osób nieprowadzących działalności gospodarczej wzrosła w porównaniu z 2019 r. prawie czterokrotnie.

Wzrosła liczba nadzorców w sprawach restrukturyzacyjnych

W 2020 r. sądy gospodarcze wyznaczyły na nadzorcę lub zarządcę w postępowaniu restrukturyzacyjnym łącznie 333 osoby, o 76 więcej w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Zwiększyła się też średnia liczba nowych spraw przypadających na pojedynczego doradcę. W 2018 i 2019 r. każdy z nich brał udział przeciętnie w dwóch nowych postępowaniach, a w ubiegłym roku średnia wzrosła do 2,5 spraw na osobę.

W minionym roku najaktywniejszym doradcą w postępowaniach restrukturyzacyjnych był Adam Kaczor z Krakowa, który uczestniczył w tym okresie w 39 nowych sprawach. Drugie miejsce na naszej liście rankingowej zajął Adrian Parol z Jaworzna z 14 nowymi postępowaniami na koncie. Wszystkie sprawy, w których wymienieni doradcy pełnili funkcję nadzorcy układu, prowadzone były w ramach uproszczonej procedury udostępnionej dłużnikom w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0. Co więcej, obaj nie uczestniczyli w poprzednich dwóch latach w ani jednym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Kliknij poniższy link, aby pobrać bezpłatnie pełną wersję raportu:
Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2021 (PDF)