circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
6 maja 2024
Upadłości, restrukturyzacje Kwiecień 2024

ZOBACZ TEŻ:

W kwietniu doszło do ogłoszenia upadłości 38 firm.

Po czterech miesiącach stałego wzrostu mamy więc do czynienia ze spadkiem. W marcu ogłoszono o 7 upadłości więcej, zatem spadek z miesiąca na miesiąc wyniósł 15,5%.

Gdy jednak porównamy ten wynik z tym z analogicznego okresu rok wcześniej, to dostrzeżemy wzrost o 15,2%.

Spory wzrost nastąpił jeśli chodzi o złożone wnioski o ogłoszenie upadłości firm. W kwietniu do sądów trafiło bowiem 186 takich wniosków.

To najwyższy wynik w tym roku, a w okresie od początku 2023 r. większy był jedynie w sierpniu (234). Wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł 36,8%, a względem analogicznego okresu rok wcześniej 32,9%.

Liczba ogłaszanych co miesiąc restrukturyzacji nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale tym razem nie doszło do pobicia rekordu.

W kwietniu zapoczątkowanych zostało 388 nowych spraw tego typu. Oznacza to wzrost w porównaniu do marca o zaledwie 0,5%. Wynik ten jest wyższy również od tego z analogicznego okresu rok wcześniej – dokładnie o 23,2%.

Niewielki wzrost można też zauważyć w liczbie złożonych wniosków o rozpoczęcie restrukturyzacji.

W omawianym okresie złożono bowiem 261 takich wniosków. To o 4% więcej, niż w poprzednim miesiącu. Wzrost względem kwietnia 2023 r. wyniósł natomiast 19,7%.