circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
9 maja 2024
Top 10 upadłości firm Kwiecień 2024

ZOBACZ TEŻ:

Na czele rankingu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w kwietniu 2024 r., znalazł się Kampol-Fruit sp. z o.o..

Przedsiębiorstwo z Białej Rawskiej w województwie łódzkim boryka się z problemami finansowymi, których rezultatem są protesty jego kontrahentów. Tak o sprawie informował portal branżowy sadyogrody.pl:

Kampol-Fruit jest winny ok. 500 dostawcom blisko 74 mln. zł; na podstawie zaproponowanego przez doradcę restrukturyzacyjnego firmy (którego nadzorem objął już Prokurator Generalny) układu dostawcy mają otrzymać jedynie 50% swoich należności w ratach. Instytucje takie jak banki czy ZUS mają natomiast otrzymać 100% należności wypłaconych jednorazowo. Pytany przez dziennikarza portalu Farmer.pl o to, dlaczego tak ma być doradca odpowiedział lakonicznie: “treść propozycji układowych jest uzależniona od możliwości finansowych dłużnika oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne”.

Kampol-Fruit działa na rynku od 17 lat, a suma wszystkich zobowiązań firmy wynosi 234,3 mln zł. Firma wcześniej składała wnioski o rozpoczęcie restrukturyzacji – poprzednio zrobiła to w styczniu i maju 2023 r.

Drugie miejsce należy do producenta mebli biurowych i sklepowych ze Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim – firmy FM Bravo.

FM Bravo od dłuższego czasu zmaga się z problemami, których skutkiem było złożenie w lutym ub.r. wniosku o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

O niezbyt dobrej sytuacji firmy lokalne media pisały już 2022 r. Na początku listopada tamtego roku w serwisie tygodnikszczytno ukazał się artykuł informujący o obawach pracowników przed zwolnieniami i skróceniu czasu pracy firmy do czterech dni w tygodniu.

Cytowana wówczas przez serwis Karolina Fisahn (kierownik działu kadr i płac w FM Bravo) tak wypowiedziała się na temat sytuacji w firmie:

Firma nie planuje zwolnień pracowników ani likwidacji zakładu w Szczytnie. FM Bravo Sp. z o.o. dostosowuje swoje działania do ogólnej sytuacji w branży meblowej oraz ogólnej sytuacji w kraju i na świecie. Ograniczenie czasu pracy obowiązuje do końca października.

Zadłużenie firmy wynosi 78,4 mln zł.

Trzecie miejsce należy do firmy Top Secret.

Ta łódzka firma zajmująca się sprzedażą detaliczną odzieży jest znana w całej Polsce, a sklepy z jej produktami można znaleźć w wielu galeriach handlowych. O jej problemach zrobiło się głośno już kilka lat temu – w sierpniu 2022 r. firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Na początku 2024 r. firma Redan – która posiadała prawa do tej marki – chciała sprzedać je spółce Greenpoint, o czym informował m.in. serwis retailnet.pl:

„Przejęcie znanego brandu, jakim jest Top Secret, pozwoli nam poszerzyć ofertę, dokonać skokowego wzrostu powierzchni handlowej, a tym samym bardzo wzmocnić pozycję marki Greenpoint, lokując ją w czołówce kobiecych marek odzieżowych na polskim rynku” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Marek Szostak, prezes Greenpoint
Warunkowa umowa obejmuje też sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa Top Secret Fashion Story składającego się z umów franczyzowych dotyczących 30 sklepów działających pod marką Top Secret.
Warunkiem zawieszającym jest otrzymanie przez GP decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji w postaci zakupu przez Greenpoint praw do umów franczyzowych 54 sklepów Top Secret oraz sklepu internetowego topsecret.pl.

Zadłużenie Top Secret wynosi 62,1 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w kwietniu złożyły wniosek o upadłość, znalazła się Rng Logistics sp. z o.o.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 7 lat i zajmuje się nieruchomościami, a konkretnie – ich kupnem i sprzedażą na własny użytek.

Firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 182,1 mln zł.

Drugie miejsce w kwietniowym zestawieniu należy do firmy Symetricus.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach działa na naszym rynku od 12 lat. Jej głównym obszarem działalności jest sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Symetricus aktywnie działa w ostatnim z wymienionych, jest bowiem dystrybutorem m.in. popularnych jednorazowych e-papierosów pod marką Aroma King.

Zadłużenie Symetricusa robi wrażenie, bo jest większe niż dwóch kolejnych firm z rankingu razem wziętych i wynosi 121,7 mln zł.

Na trzecim miejscu znalazła się M.B.B. Logistics sp. z o.o.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słubicach działa na rynku od 14 lat. Jej głównym obszarem działalności jest magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów.

Suma zobowiązań M.B.B. Logistics wynosi 60,3 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.