circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 maja 2023
Upadlosci_i_restrukturyzacje_firm_w_kwietniu_2.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Począwszy od początku roku, liczba ogłoszonych upadłości firm zmniejszała się z miesiąca na miesiąc.

Kwiecień jest pierwszym miesiącem, w którym doszło do odwrócenia tego trendu. Sądy w tym okresie zdecydowały o upadłościach 33 firm. Nie jest to duży wzrost względem marca (wówczas było ich 31), ale zdecydowanie warty odnotowania.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że liczba z kwietnia bieżącego roku jest niższa od tej z analogicznego okresu roku 2022 r. Rok wcześniej upadłości firm było bowiem 38.

Liczba 33 upadłości w skali miesiąca nie odbiega znacząco od średniej z ostatniego roku.

W kwietniu 2023 r. do sądów trafiło 138 wniosków o ogłoszenie upadłości firm.

Oznacza to zauważalny spadek (o niemal jedną czwartą) w porównaniu do rekordowego marca. Wówczas sądy przyjęły 180 wniosków w tej sprawie.

W przeciwieństwie do omówionych wyżej decyzji upadłościowych obserwujemy wzrost liczby wniosków względem kwietnia 2022 r. Wtedy do sądów trafiło 96 wniosków, a więc mamy do czynienia ze wzrostem rok do roku o 43,8%.

Do zmiany trendu doszło w kwestii rozpoczętych restrukturyzacji firm.

Ich liczba stale zwiększała się od początku roku, osiągając w marcu rekordowy wynik 404 postępowań. W kwietniu nowych spraw restrukturyzacyjnych było zdecydowanie mniej, bo 320. Oznacza to spadek o ponad 20%.

Inaczej jest, gdy porównamy kwiecień bieżącego roku do kwietnia 2022. Wówczas restrukturyzację rozpoczęło zaledwie 141 firm.

Mniejsza liczba rozpoczynanych restrukturyzacji w kwietniu nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy zaczęli tracić zainteresowanie tą procedurą.

W omawianym okresie złożono 221 wniosków o rozpoczęcie restrukturyzacji. To wynik bliski rekordowi z lutego tego roku (230 wniosków) i jednocześnie wyższy (o 7,8%) od tego z marca.