circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 maja 2023
Top_10_zadluzonych_firm_w_Polsce_ktore_rozpocz.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która rozpoczęła restrukturyzację w kwietniu 2023 r. jest Someo SA.

Someo jest sklasyfikowane w PKD jako przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych. I choć nie brzmi to zbyt ekscytująco, to warto wiedzieć, że firma z siedzibą w Strzelcach Opolskich jest ściśle związana z branżą motoryzacyjną. To właśnie ona jest odpowiedzialna za produkcję komponentów do rozpoznawalnych marek samochodów – tworzy między innymi wewnętrzne klamki do jednego z modeli Tesli.

W fabryce Someo powstają również części do dużego AGD, m.in. lodówek, pralek i zmywarek.

Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego ma pomóc w poprawie sytuacji finansowej firmy, która w ostatnim sprawozdaniu wykazała zadłużenie w wysokości 95,2 milionów złotych.

Na drugie miejsce trafiło Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych "Ostrada". Firma ta złożyła wniosek restrukturyzacyjny w marcu.

Problemy finansowe przedsiębiorstwa z Ostrołęki mogą wynikać z niedawnego sporu pomiędzy Ostradą a powiatem ciechanowskim. Jak informował serwis eostroleka.pl:

Znana ostrołęcka firma Ostrada procesowała się z powiatem ciechanowskim przed łódzkim sądem. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zapadł wyrok korzystny dla firmy, zasądzający kwotę ponad 1,9 mln zł plus odsetki dla przedsiębiorstwa z Ostrołęki. Orzeczenie jest nieprawomocne.
W pozwie z 16 września 2020 roku Przedsiębiorstwo Robót Drogowo–Mostowych „Ostrada” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zażądała od Powiatu Ciechanowskiego zapłaty kwoty 1.916.926,77 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych. Pozew miał związek z umową zawartą w dniu 29 marca 2018 roku, w ramach której firma Ostrada miała wykonać roboty budowlane, wynikające z przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1237W Ciechanów – Opinogóra – Długołęka na odcinku od km 0+004,00 do km 6+500,00”.

Zasądzona na rzecz Ostrady kwota nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów firmy, która jest winna wierzycielom 67 milionów złotych.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Lech Pizza sp. z o.o., która – jak nietrudno się domyślić – działa w branży gastronomicznej.

O ile jednak nazwa firmy może się wydać anonimowa przeciętnemu konsumentowi, o tyle nazwa sieci pizzerii, które działają pod jej nadzorem – już nie. Chodzi bowiem o Papa John’s Pizza – wywodzącą się z USA sieciówkę, która w Polsce działa w 7 lokalizacjach (6 w Warszawie i 1 we Wrocławiu).

Lech Pizza, pomimo dysponowania rozpoznawalną marką, nie radzi sobie jednak najlepiej na rynku, o czym świadczy zadłużenie w wysokości 40,9 milionów złotych. Firma funkcjonuje od 6 lat.

Najbardziej zadłużoną firmą, która złożyła wniosek o restrukturyzację w kwietniu 2023 r., jest Mróz SA.

Firma ta od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. Już w listopadzie 2022 r. rozpoczęło się w niej postępowanie restrukturyzacyjne – wówczas Mróz SA miał zobowiązania w wysokości 311,9 milionów złotych. Teraz ponownie składa wniosek o restrukturyzację, wykazując długi o łącznej wartości 326 milionów złotych. Firma działa na rynku od 31 lat.

Drugie miejsce w rankingu należy do warszawskiej firmy F.B.I. Tasbud SA. Spółka działa w branży budowlanej i wykonuje inwestycje kubaturowe, współpracując z wieloma firmami deweloperskimi. Przedsiębiorstwo z siedmioletnim stażem na rynku składa wniosek o restrukturyzację z zobowiązaniami wynoszącymi 151,5 miliona złotych.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazło się Energetyczne Towarzystwo Finansowo - Leasingowe Energo - Utech SA.

Firma działa na rynku od 26 lat i zajmuje się leasingiem finansowym. Wniosek o restrukturyzację został złożony w sytuacji, gdy zobowiązania firmy wynoszą 139,1 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.