circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 maja 2023
Top_10_zadluzomych_firm_w_Polsce_ktore_oglosil.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w kwietniu 2023 r., okazała się Grupa Carbon.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łęcznej w województwie lubelskim prowadzi działalność usługową związaną z górnictwem. A konkretnie – cytując stronę internetową firmy – “specjalizuje się w realizacji robót górniczych m.in. drążeniu, przebudowie i wzmacnianiu wyrobisk górniczych, transportem urobku, zabudową i konserwacją tras kolejek podwieszanych, zabudową rurociągów oraz zabudową sieci kablowych.”

Jeszcze na początku lutego bieżącego roku serwis strefainwestorow.pl informował, że Grupa Carbon szuka środków na dalszy rozwój poprzez emisję akcji:

Widzimy potrzebę podjęcia działań w celu pozyskania dodatkowych funduszy. Kwota dokapitalizowania powinna pozwolić spółce na jej oddłużenie w ramach porozumień z wierzycielami i tylko na ten cel przeznaczone zostaną pozyskane środki. Jest to obecnie jeden z kluczowych procesów mających zapewnić spółce możliwość dalszego rozwoju.

– powiedział Dominik Staroń, prezes zarządu Carbon Group S.A.

Firma funkcjonuje na rynku od 8 lat, a jej zadłużenie wynosi 53,3 miliony złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do MY Center SA.

Spółka z siedzibą w Zabrzu od 8 lat zajmowała się sprzedażą sprzętu RTV i AGD. Sklepy My Center można było znaleźć w wielu miastach w Polsce. Firma nie była jednak w stanie poradzić sobie z silniejszą i bardziej medialną konkurencją i w kwietniu ogłosiła upadłość.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zobowiązania w wysokości 32,5 milionów złotych.

Na trzecim miejscu znalazła się Projekt Chrzanów sp. z o.o. To firma działająca w branży budowlanej (a konkretnie zajmująca się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek), która działa na rynku od 5 lat.

Jej zadłużenie wykazane w ostatnim sprawozdaniu finansowym wyniosło 31,6 milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że w omawianym zestawieniu znalazły się trzy firmy związane z branżą budowlaną. Obok Projektu Chrzanów w szeroko pojętej budowlance funkcjonowały również Unimet sp. z o.o. oraz Warszawa - Ząbki Neptun PL sp. z o.o.

Wygląda na to, że decyzja o znacznym podniesieniu stóp procentowych (a co za tym idzie – ogromny spadek popytu na kredyty hipoteczne) mocno odbija się na kondycji branży budowlanej.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które w kwietniu 2023 r. złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości, znalazł się Instytut Bioinfobank.

To poznańska firma z sektora IT (jest zarejestrowana jako prowadząca działalność związaną z oprogramowaniem) działa na rynku od 24 lat. Zrobiło się o niej głośno w 2014 roku, kiedy to ogłoszono, że Bioinfobank szuka ochotników do wzięcia udziału w badaniu. Chodziło o zbadanie wpływu marihuany na ludzki organizm.

“Dziennik Bałtycki” pisał wówczas:

Do niewielkiej miejscowości pod Pruszczem Gdańskim zajeżdżają policyjne radiowozy. Funkcjonariusze wkraczają na plantację marihuany. W lakonicznym, oficjalnym komunikacie czytamy: "Interwencja wynikała z zawiadomienia złożonego przez głównego inspektora farmaceutycznego".
– Z informacji zebranych przez GIF wynikało, że istnieje podejrzenie, iż BioInfoBank sp. z o.o. prowadzi uprawę konopi indyjskich zawierających THC, pomimo iż dopiero stara się o wydanie stosownych zezwoleń na prowadzenie tego typu uprawy. Na miejsce policjanci pojechali wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz Laboratorium Kryminalistycznego .
– mówi kom. Maciej Stemplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Badania próbek na miejscu potwierdziły podejrzenia GIF, wskazując, iż rośliny zawierają czynnik THC. Sadzonki, jak i już gotowy susz zostały zabezpieczone do szczegółowych badań laboratoryjnych. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci zabezpieczyli także sprzęt komputerowy i telefony pod kątem analizy danych w nich zawartych. Przesłuchanych zostało także dwóch mężczyzn, którzy doglądali uprawy.

Instytut Bioinfobank składa wniosek o upadłość z zobowiązaniami wynoszącymi 129,2 milionów złotych.

Na drugie miejsce zestawienia trafił bytomski Mrozpak.

Firma działa na rynku od 8 lat i zajmuje się produkcją mrożonego pieczywa. W ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zobowiązania sięgające 68,5 milionów złotych.

Trzecie miejsce należy do QT Swiss Engineering.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje na rynku od 2002 roku i zajmuje się realizacją projektów z zakresu automatyki i robotyki dla największych koncernów motoryzacyjnych.

Firma z siedzibą w Gliwicach składa wniosek o upadłość w momencie, gdy jej zobowiązania wynoszą 51,4 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.