circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
13 lutego 2024
Top 10 restrukturyzacji firm Styczeń 2024

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w styczniu 2024 r., jest Mkri.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Malborku jest właścicielem sieci sklepów kaes, oferujących odzież i akcesoria wielu marek. Działa ona na rynku od 12 lat.

Obecne zobowiązania Mkri wynoszą 78,8 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się spółka Kbp-2.

Firma działa w branży wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W tym przypadku chodzi o dzielnicę biurowców Kraków Business Park, znajdującą się w bliskim sąsiedztwie Krakowa, czyli Zabierzowie.

Kbp-2 działa na rynku od 23 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 56,2 mln lat.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Towarzystwa Handlowego Alplast.

To firma o ugruntowanej pozycji na rynku (obecnie jej staż wynosi 30 lat). Działalność kołobrzeskiego przedsiębiorstwa obejmuje przede wszystkim projektowanie, produkcję, serwis i dystrybucję urządzeń, systemów informatycznych, obudów i elementów konstrukcyjnych sprzętu IT.

Zadłużenie Alplastu sięga 50,6 mln zł.

Liderem stycznia pod względem zadłużenia wśród firm starających się o restrukturyzację został wspomniany w artykule o upadłościach, czyli Vesta Polska.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w miejscowości Błonie w województwie mazowieckim od 15 lat działa w branży transportowej. Vesta Polska została wpisana przez polski resort spraw wewnętrznych na listę sankcyjną za powiązania z rosyjskim kapitałem, o czym informował Business Insider. Firma stanowczo zaprzeczyła tym zarzutom.

Suma zobowiązań Vesta Polska wynosi 62,7 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Merlin Group.

Firma działa w branży e-commerce, zajmując się m.in. budową sklepów internetowych w kategoriach takich jak książki, gry i domowa rozrywka, a także dostarczając gotowe rozwiązania w tym zakresie.

O jej problemach informował niedawno serwis Bankier.pl:

"W załączniku do wniosku [restrukturyzacyjnego] przedstawiono m. in. wstępny plan restrukturyzacyjny wraz z uzasadnieniem wskazującym, że jego wdrożenie przywróci spółce zdolność do wykonywania zobowiązań. We wstępnym planie restrukturyzacyjnym opisano analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej spółki. Wskazano też opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych, a także związanych z nimi kosztów wraz z harmonogramem ich wdrożenia oraz sposobem ich sfinansowania" - napisano w komunikacie, nie podając szczegółów planu.
Zarząd Merlin Group podał też, że w grudniu 2023 roku jeden z wierzycieli złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Powodem złożenia wniosku było istniejące wymagalne zadłużenie Spółki względem wierzyciela.

Suma zobowiązań Merlin Group wynosi 53,1 mln zł.

Na trzecie miejsce trafiła firma Galeria Mallwowa.

Ta poznańska firma działa na rynku od 12 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 37,9 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.