circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
13 lutego 2024
Top 10 upadłości firm Styczeń 2024

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w styczniu 2024 r., jest Inspiration Point.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 24 lat. Jej głównym obszarem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Spółka jest właścicielem Pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich – nieruchomości, której historia sięga XVII wieku. W 2021 r. 90% udziałów Inspiration Point zostało kupionych przez Grupę Arche, a jej prezes Władysław Grochowski tak skomentował tę inwestycję w rozmowie z serwisem slaskibiznes.pl:

Właściciele pałacu przychodzili do nas dość długo prosząc o pomoc. Świetna lokalizacja, natomiast przeholowali ze zobowiązaniami. Spółce groziła upadłość, komornicy, ale zdecydowaliśmy się uratować im skórę.

Suma zobowiązań Inspiration Point wynosi 44,3 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się firma Wola.

Ta spółka z siedzibą w Zduńskiej Woli w obecnej formie działa na rynku od 19 lat, choć jej historia sięga 1945 r. Wola zajmowała się produkcją skarpet, choć ostatnie lata nie były dla niej łaskawe. Jak możemy przeczytać w serwisie dlahandlu.pl:

Wola, czyli zakłady przemysłu dziewiarskiego, to firma z tradycjami, która powstała w 1945 roku. W 2004 roku została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeszcze w 2015 roku zatrudniała ok. 250 osób, teraz pracuje tu kilkadziesiąt osób, a od dawna trwają zwolnienia grupowe. Kolejne osoby sukcesywnie tracą pracę.

W firmie prowadzone było postępowanie restrukturyzacyjne, ale firmie nie udało się dzięki niemu wyjść na prostą.

Suma zobowiązań firmy Wola wynosi 28 mln zł.

Trzecie miejsce zestawienia należy do firmy Kruq.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wągrowcu zajmuje się produkcją wyrobów z drewna. Jej staż rynkowy wynosi 16 lat.

Kruq ogłasza upadłość z zobowiązaniami wynoszącymi 21,5 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w styczniu złożyły wniosek o upadłość, znalazła się Firma Szmidt sp. z o.o.

Firma Szmidt zajmuje się skupem zbóż oraz zaopatrywaniem rolników w niezbędne środki do produkcji rolnej. Jej siedziba znajduje się w Ślesinie w województwie wielkopolskim, a przedsiębiorstwo działa na rynku od niespełna dwóch lat.

Suma zobowiązań Firmy Szmidt wynosi niebagatelne 225 mln zł.

Drugie miejsce w styczniowym rankingu należy do Rdm Management sp. z o.o. Mysłowice sp.k.

Ta spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 8 lat. Jej głównym obszarem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Firma w 2019 roku została generalnym wykonawcą Quick Park Konstancin – galerii handlowej w Konstancinie-Jeziornej. Inwestycja nadal nie została ukończona.

Suma zobowiązań Rdm Management wynosi 110 mln zł.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się firma Vesta Polska.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w miejscowości Błonie w województwie mazowieckim od 15 lat działa w branży transportowej. Vesta Polska została wpisana przez polski resort spraw wewnętrznych na listę sankcyjną za powiązania z rosyjskim kapitałem, o czym informował Business Insider:

Jako powód wpisania firmy na listę sankcji z dniem 8 grudnia 2023 r. resort podał: "Vesta Polska sp. z o.o. funkcjonująca w sektorze transportowym jest częścią rosyjskiej grupy logistycznej o międzynarodowej nazwie Vesta Logistic Company, w której podmiotem dominującym jest rosyjska spółka Kompania Logistyczna Vesta (ros. OOO Лoгucmuчecкaя Koмnaнuя Вesma) z siedzibą w Mytiszczi, obwód moskiewski". Resort dodał, że spółki z grupy Vesta działają na obszarze Unii Europejskiej oraz Rosji i Azji, a ich główną działalnością jest przewóz produktów sektora petrochemicznego, maszyn i urządzeń.

Firma w zdecydowany sposób odniosła się do zarzutów:

Zarząd Vesty Polska stanowczo odrzuca jednak taką argumentację. — Zarzuty stawiane przez ministerstwo nie są prawdziwe. Nie jesteśmy zależni od żadnej rosyjskiej spółki. Obecnie jesteśmy częścią holdingu Vesta Logistics Hungary z siedzibą na Węgrzech. Naszą firmę rzeczywiście w 2008 r. założyło dwóch Rosjan, ale od tego czasu struktura właścicielska zmieniała się i dziś nie mają już nic wspólnego z naszą firmą. Nasza działalność w żaden sposób nie wspiera rosyjskiego reżimu — zapewnia Rudnicki w rozmowie z Business Insider Polska.

Suma zobowiązań Vesta Polska wynosi 62,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.