circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 września 2023
Top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_rozpocz.width-940 (1)

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która rozpoczęła postępowanie restrukturyzacyjne w sierpniu 2023 r., okazała się być Polmais Karbowski Duklas.

Ta spółka jawna z siedzibą w Lubieniu Kujawskim działa na rynku od 11 lat i zajmuje się działalnością usługową wspomagającą produkcję roślinną. W tym przypadku oznacza to skup płodów rolnych.

O problemach z płynnością finansową firmy informował niedawno serwis topagrar.pl. W artykule cytowane są wypowiedzi rolników, którzy sprzedali omawianej firmie kukurydzę, ale miesiącami nie mogą doczekać się opłacenia przez nią faktur:

– Początkowo w firmie odbierali telefony i obiecywali nam, że zapłacą. Szefowie tłumaczyli problemy sytuacją na rynku. Jeszcze ci, którzy jeździli do firmy, naciskali i uporczywie domagali się rozliczenia za kukurydzę, dostali część zapłaty, a niektórzy nawet całość zaległości. Reszta została z przysłowiową ręką w nocniku – mówi poirytowany Jarosław Młotkowski. Jemu akurat spółka nie wypłaciła ani złotówki i zalega 290 tys. zł. Od kwietnia do firmy coraz trudniej było się dodzwonić.
– Osobiście dzwoniłem 240 razy. Policzyłem wszystkie połączenia, niestety bez skutku – przyznaje Marek Smoliński z Krościna (gm. Baboszewo), który gospodaruje na 79 ha. Uprawia średnio 20 ha kukurydzy, 5 ha buraków, 4 ha rzepaku i 50 ha zbóż: pszenica i żyto. Firma skupowa do dziś nie wypłaciła mu 149 tys. zł.

Zadłużenie Polmais Karbowski Duklas wynosi 150,1 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Manufaktura Piwa, Wódki i Wina, czyli doskonale znana spółka, którą firmował swoją twarzą Janusz Palikot.

O problemach finansowych firmy z siedzibą w Tenczynku rozpisywało się w ostatnich miesiącach wiele mediów w Polsce. Manufaktura nie radziła sobie z regulowaniem bieżących zobowiązań, i to pomimo prowadzenia crowdfundingu. Niedawno opublikowany raport zdradził, że firma zaciągała pożyczki w parabankach, a jedna z nich była oprocentowana na aż 240% w skali roku.

Manufaktura Piwa, Wódki i Wina działa na rynku od 6 lat, a jej zadłużenie wynosi 129 mln zł.

Należy dodać, że do pierwszej dziesiątki rankingu dostała się jeszcze powiązana z powyższą firma Tenczynek Dystrybucja, która trafiła na 9. lokatę z zadłużeniem wynoszącym 23,4 mln zł.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do firmy Nowotarska.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Targu działa na rynku od 10 lat. Jej głównym obszarem działalności jest budownictwo, a konkretnie realizacja projektów budowlanych związana z wznoszeniem budynków.

Suma zobowiązań Nowotarskiej wynosi 95,7 mln zł.

Wśród firm, które w sierpniu 2023 r. rozpoczęły postępowanie restrukturyzacyjne, największe zobowiązania ma spółka Greengrow z Gronowa Elbląskiego.

Firma działa na rynku od 15 lat i zajmuje się sprzedażą hurtową owoców i warzyw. W jej ofercie znajdują się m.in. warzywa pakowane.

Greengrow rozpoczyna starania o restrukturyzację w momencie, gdy jej zobowiązania wynoszą 67,7 mln zł.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Flota Logistic Bis.

Firma z Goczałkowic-Zdroju funkcjonuje od 9 lat i zajmuje się sprzedażą hurtową olejów roślinnych. Suma jej zobowiązań wynosi 30,7 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do firmy Kujawskie Zioła.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Choceniu w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się produkcją ziół i przypraw - zarówno na potrzeby branży spożywczej, jak i farmaceutycznej oraz producentów pasz i karmy dla zwierząt.

Firma działa na rynku od 13 lat, a jej zobowiązania sięgają 19,8 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.