circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 września 2023
Top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_oglosil.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Na pierwszym miejscu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w sierpniu 2023 r., znalazła się Kompania Spirytusowa "Nord-Clas".

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa na rynku polskim od 2003 roku jako producent alkoholu etylowego rektyfikowanego, alkoholu etylowego porektyfikacyjnego i olejów fuzlowych. Oprócz tego firma zajmuje się również produkcją cementu.

Firma z siedzibą w Łodzi posiada zobowiązania w wysokości 54,5 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się poznańska spółka Eko-Al.

Firma ta funkcjonuje na naszym rynku od 19 lat, a jej głównym obszarem działalności jest sprzedaż hurtowa metali i rud metali. Eko-Al ogłasza upadłość z zadłużeniem wynoszącym 16,6 mln zł.

Trzecie miejsce sierpniowego zestawienia należy do firmy Trias.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa w branży górniczej, a konkretnie - zajmuje się wydobywaniem gazu ziemnego. Działa na rynku od 16 lat, a jej siedziba znajduje się w Karlinie w województwie zachodniopomorskim.

Zobowiązania firmy Trias wynoszą 23,8 mln zł.

Zdecydowanie większe sumy zobowiązań od wymienionych wyżej mają te firmy, które w sierpniu zdecydowały się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Herkules SA.

Firma ta działa na rynku od 21 lat i zajmuje się wynajmem i dzierżawą maszyn i urządzeń budowlanych, a konkretnie - dźwigów i żurawi.

Problemy Herkulesa są efektem negatywnych skutków nierentownego kontraktu, zawartego w 2018 roku z PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawę opisuje serwis inwestycje.pl:

Kontrakt został zawarty na warunkach cenowych oferty z roku 2017, a zatem w całkowicie odmiennych realiach rynkowych. W kolejnych latach pojawiły się mające znamiona siły wyższej problemy związane z realizacją tego przedsięwzięcia. To przede wszystkim pandemia SARS-CoV-2, wojna w Ukrainie i idące za tym niespotykane wzrosty cen surowców, materiałów, usług budowlanych i czynników energii oraz galopująca inflacja.

Suma zobowiązań Herkules SA wynosi 132,2 mln zł.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajmują spółki Kbp-6 i Kbp-5.

Obie są zarejestrowane pod tym samym adresem i działają w tej samej branży – wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W tym przypadku chodzi o dzielnicę biurowców Kraków Business Park, znajdującą się w bliskim sąsiedztwie Krakowa, czyli Zabierzowie.

Zarówno Kbp-6, jak i Kbp-5 działają na rynku od 22 lat, a ich zadłużenie wynosi 104,6 i 102,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.