circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 listopada 2022
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_CLI6pnS

ZOBACZ TEŻ:

Na pierwszym miejscu firm, które rozpoczęły restrukturyzację w październiku 2022 roku znalazło się Europejskie Centrum Odszkodowań SA. Firma ta działa na rynku od 17 lat i zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Jej zadłużenie wyniosło ponad 105 milionów złotych.

Drugie miejsce należy do zdecydowanie bardziej medialnej firmy, a mianowicie do producenta odzieży i akcesoriów Top Secret. Ta łódzka firma jest znana w całej Polsce, a sklepy z jej produktami można znaleźć w wielu galeriach handlowych. W sierpniu złożyła wniosek o upadłość, ale wygląda na to, że przynajmniej z częścią problemów udało się uporać.

Sklepy Top Secret nadal mają funkcjonować, choć firma ma zadłużenie wynoszące ponad 75 milionów złotych.

Niezbyt dobrze wygląda sytuacja firmy Nowe Koronki sp. z o.o. S.K.A., która znalazła się na trzecim miejscu zestawienia z zadłużeniem wynoszącym 28 milionów złotych. Łódzka firma, która zajmuje się między innymi produkcją drewnianych krzeseł, zwolniła niedawno 89 pracowników.

Jeśli zaś chodzi o najbardziej zadłużone firmy, które złożyły wnioski restrukturyzacyjne w październiku 2022 roku, to tutaj lider jest ten sam, co wyżej. Jest nim Europejskie Centrum Odszkodowań SA z zadłużeniem wynoszącym 105,5 miliona złotych.

Restrukturyzację chce też przeprowadzić firma Elektrix SA z Warszawy. Spółka, która działa na rynku od 21 lat, ma długi na łączną kwotę 44,5 miliona złotych. Jej trudna sytuacja jest zapewne związana z wciąż rosnącymi cenami energii, a Elektrix SA zajmuje się właśnie sprzedażą prądu.

Firma ta wygrała niedawno przetarg na dostarczanie energii elektrycznej do opolskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja, ale zdecydowała się z niego wycofać. Nawiasem mówiąc, sytuacja w WiK jest daleka od idealnej – Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi cztery postępowania, które dotyczą tej spółki. Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej”:

Konflikt w opolskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja toczy się od wiosny tego roku. Po jednej stronie sporu jest prezes Ireneusz Jaki (prywatnie ojciec polityka Solidarnej Polski Patryka Jakiego), a po drugiej dwójka wiceprezesów z wskazania opolskiego urzędu miasta: Sebastian Paroń i Agnieszka Maślak. Prezes Ireneusz Jaki oskarża pozostałych członków zarządu o nieprawidłowości przy organizacji przetargu na zakup energii. Wiceprezesi przekonują, że to odpowiedź na kierowane pod jego adresem zarzuty mobbingu, którego miał się dopuścić wobec pracowników.
"Trudno winić zarząd spółki za to, że firma Elektrix jednostronnie zerwała umowę. Podobnie jest z radykalnym wzrostem cen energii. Ten dotyka dziś wszystkich. Wykazywanie hipotetycznej straty na cenach prądu jest nietrafione ze względu m.in. na to, że spółka płaci dziś za prąd ceny niższe niż te obecne na rynku, co oznacza, że zarząd przysporzył spółce zysk, a nie stratę”

– komentuje Paweł Kawecki, wiceprezes spółki WiK.

Nie podano powodu, dla którego firma Elektrix SA zdecydowała się na wycofanie z wygranego przetargu, ale sytuacja wewnątrz opolskich WiK z pewnością nie pozostała bez wpływu na decyzję władz spółki.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się Kompleks Świętokrzyska Polana sp. z o.o. Ten umiejscowiony w niewielkiej odległości od Kielc hotel jest zadłużony na ponad 30 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.