circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 listopada 2022
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Na pierwszym miejscu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w październiku 2022 roku, znalazła się Planeta S.A. Ta istniejąca od 32 lat warszawska spółka działała w sektorze budowlanym, a dokładniej – zajmowała się budową i zarządzaniem dróg oraz ścieżek rowerowych. Jej ostatnie sprawozdanie finansowe wykazało zadłużenie wynoszące 29,3 milionów złotych.

Drugie miejsce w rankingu należy do Lubelskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego sp. z o.o. w upadłości. To również firma o długim stażu (24 lata), która zajmowała się wznoszeniem budynków – zarówno mieszkalnych, jak i usługowych. Jej zadłużenie wobec wierzycieli wyniosło 11,2 miliona złotych.

Na trzecim miejscu zestawienia uplasowała się firma Kastel Greetings sp. z o.o. w upadłości. Spółka z Łambinowic w Województwie Opolskim od 10 lat zajmowała się produkcją wyrobów z papieru i tektury.

Trudno jednoznacznie wyrokować, jaki był powód jej upadłości, ale rosnące od jakiegoś czasu ceny wspomnianych surowców z pewnością miały swój wpływ. Firma ogłosiła upadłość z długiem wynoszącym 5,4 miliona złotych.

Tym, co zwraca uwagę w rankingu jest fakt, że ogłaszają upadłość firmy z relatywnie niewielkim – w porównaniu do poprzednich miesięcy – zadłużeniem. Żadna z firm, które w zestawieniu zajęły miejsca od 4. do 10. nie miała zadłużenia większego, niż 4 miliony złotych. Proxy sp. z.o.o., która zamyka tę dziesiątkę, upada z zadłużeniem 100 tysięcy złotych.

O większych kwotach zadłużenia możemy mówić w przypadku firm, które w październiku 2022 roku złożyły do sądów wniosek o ogłoszenie upadłości.

Na pierwszym miejscu tego zestawienia – z długiem wynoszącym łącznie ponad 105 milionów złotych – znalazło się Europejskie Centrum Odszkodowań SA. Firma ta działa na rynku od 17 lat i zajmuje się doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Drugie miejsce rankingu należy do Mrozpak sp. z.o.o. Ta pochodząca z Bytomia firma zajmująca się produkcją pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich i cukierniczych zgłasza wniosek o upadłość z długiem wynoszącym ponad 68 milionów złotych. Jej staż na rynku wynosi 8 lat.

Na trzecim miejscu rankingu najbardziej zadłużonych i wnioskujących o upadłość firm znalazła się Tewex-Repro sp. z o.o. Firma z Brzeźna w Województwie Lubelskim od 12 lat zajmuje się produkcją masy włóknistej, a do złożenia wniosku o upadłość zmusiło ją zadłużenie wynoszące 42,3 milionów złotych.

W zestawieniu zwraca uwagę pozycja numer 7, należąca do Marie Zélie SA. Nazwa firmy pochodzi od imion francuskiej świętej Marie-Azélie Martin, kobiety zarządzającej zakładem koronkarskim w Alençon w XIX wieku. To nawiązanie nie jest przypadkowe – firma kierowała swoją ofertę przede wszystkim do katoliczek i kobiet o poglądach konserwatywnych.

Ubrania Marie Zélie początkowo powstawały w Polsce, ale wraz z rozwojem biznesu właściciele zdecydowali się na skorzystanie z usług szwalni w Bangladeszu.

Pod koniec 2020 roku zaczęły się jednak problemy finansowe, w wyniku których wspomniana szwalnia nie otrzymała należnych jej pieniędzy, a wiele klientek – zamówionych towarów. Zamawiające utworzyły nawet grupę na Facebooku o nazwie „Marie Zélie - walka o zwrot środków”.

Firma składa wniosek o upadłość z zadłużeniem wynoszącym 11,8 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.