circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 czerwca 2023
10_najbardziej_zadluzonych_firm_ktore_rozpocze.width-940_Pm89wz5

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która rozpoczęła restrukturyzację w maju 2023 r. jest E003B7 sp. z o.o.

Wspomnieliśmy o niej też w zestawieniu firm, które ogłosiły upadłość w maju (lub rozpoczęły starania o tę procedurę). E003B7 to spółka zależna od dużo bardziej znanej Rafako, która została powołana w konkretnym celu – budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

Jej zadłużenie wynosi 167,3 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazło się MCC SA.

To przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą we Włocławku, które na przestrzeni ostatnich lat aktywnie uczestniczyło w przedsięwzięciach na terenie całego kraju. Firma brała m.in. udział w rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Pomarzanach Fabrycznych w gminie Kłodawa, budowie stacji uzdatniania wody w Ostrowi Mazowieckiej oraz modernizacji oczyszczalni ścieków w Łowiczu.

Zadłużenie MCC SA wynosi 22,5 mln zł.

Trzecie miejsce rankingu należy do Datarino.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łaziskach Górnych w województwie śląskim od 9 lat zajmuje się działalnością internetową, w tym przetwarzaniem danych i hostingiem stron.

Jej zadłużenie wynosi 16,8 mln zł.

Na czele rankingu najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek restrukturyzacyjny w maju 2023 r., znalazł się Kampol-Fruit sp. z o.o..

Przedsiębiorstwo z Białej Rawskiej w województwie łódzkim boryka się z problemami finansowymi, których rezultatem są protesty jego kontrahentów. Tak o sprawie informuje portal branżowy sadyogrody.pl:

Kampol-Fruit jest winny ok. 500 dostawcom blisko 74 mln. zł; na podstawie zaproponowanego przez doradcę restrukturyzacyjnego firmy (którego nadzorem objął już Prokurator Generalny) układu dostawcy mają otrzymać jedynie 50% swoich należności w ratach. Instytucje takie jak banki czy ZUS mają natomiast otrzymać 100% należności wypłaconych jednorazowo. Pytany przez dziennikarza portalu Farmer.pl o to, dlaczego tak ma być doradca odpowiedział lakonicznie: “treść propozycji układowych jest uzależniona od możliwości finansowych dłużnika oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne”.

Kampol-Fruit działa na rynku od 16 lat, a suma wszystkich zobowiązań firmy wynosi 234,3 mln zł. Firma już po raz kolejny składa wniosek o rozpoczęcie restrukturyzacji – poprzednio zrobiła to w styczniu.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się firma "Energomontaż-Północ Gdynia" SA. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 31 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części.

Energomontaż-Północ Gdynia to spółka należąca do holdingu o nazwie Grupa Przemysłowa Baltic. Kontroluje go rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu.

Nadrzędnym celem spółki jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez restrukturyzację zobowiązań i zawarcie układu z wierzycielami – podkreślają jej władze. Spółka zaznacza, że dzięki zainicjowaniu takiego postępowania utrzymana zostanie ciągłość realizacji kontraktów i sprzedaży. Aktualnie podejmowane działanie – jak wynika z oświadczenia – ma być krokiem do uzdrowienia przedsiębiorstwa.

– czytamy w serwisie RMF24.pl.

Zobowiązania firmy wynoszą 111,8 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Fabryki Automatów Tokarskich we Wrocławiu SA.

Firma, która wrocławianom kojarzy się w dużej mierze ze swoją słynną siedzibą (sprzedanym kilka lat temu i przeznaczonym obecnie do wyburzenia biurowcem) w obecnej formie prawnej działa na rynku od 30 lat.

Zadłużenie FAT-u wynosi 69,8 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.