circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 marca 2024
Top_10_restrukturyzacji_firm_Luty_2024.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w lutym 2024 r., jest Onico.

Onico to spółka akcyjna zajmująca się hurtową sprzedażą paliw, która na rynku działa od 13 lat. Jest właścicielem innej spółki (Alpetrol), która obsługuje gdyński terminal LPG.

O jej problemach można było przeczytać kilka miesięcy temu w serwisie superbiz.se.pl:

Dlaczego Piotr Maciążek podnosi temat zagrożenia dostaw surowca do Polski? 8 maja br. umorzono postanowienie sanacyjne wobec spółki Onico, która jest właścicielem spółki Alpetrol zarządzającej gdyńskim terminalem.
– „Wydaje się wysoce prawdopodobne, że w takiej sytuacji infrastruktura przestanie działać. To terminal kluczowy dla stabilności dostaw LPG, dalsze funkcjonowanie i rozbudowa terminala staną się coraz bardziej problematyczne. Pamiętajmy, że moce przeładunkowe w Gdyni pokrywają bardzo dużo naszego zapotrzebowania”
– zaznacza i kontynuuje:
„Nasz kraj to największy importer gazu płynnego w Unii Europejskiej i Federacja Rosyjska zdaje sobie z tego sprawę. Kierowcy i rolnicy to newralgiczne grupy społeczne o dużym znaczeniu politycznym (ci drudzy wręcz krytycznym dla partii rządzącej). Z tej perspektywy należy brać pod uwagę ograniczenie lub wstrzymanie eksportu LPG do Polski przed wyborami. Byłoby to bardzo dotkliwe, bo proces dywersyfikacji dostaw trwa”.

Zadłużenie Onico sięga 265,4 mln zł. Firma w czerwcu ub.r. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Na drugim miejscu znalazła się firma mocno rozpoznawalna w całym kraju, czyli Panek.

Firma jest jednym z pionierów w Polsce, jeśli chodzi o carsharing, czyli wypożyczanie samochodów na krótki termin. Restrukturyzacja jest wynikiem problemów w przedsiębiorstwie, które odkryto kilka miesięcy temu. Tak całą sytuację komentuje prezes Maciej Panek, cytowany przez money.pl:

Wierzycieli jest kilkudziesięciu, chodzi o różne kwoty. Sprzedaż samochodów wstrzymaliśmy oraz cały proces wymiany flot. Wstrzymanie spowodowało problemy finansowe, a restrukturyzacja ma nam pomóc w odzyskaniu sprawności wymiany floty, która jest zamrożona. [...] Nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie. To nie ma wpływu na biznes carsharingowy, samochodów na wynajem nie zabraknie.

Panek działa na naszym rynku od 15 lat, a jego zadłużenie wynosi 140,8 mln zł.

Na trzecie miejsce lutowego rankingu trafiła firma Baltic Medica.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni działa na rynku od 15 lat. Jej głównym obszarem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Suma zobowiązań Baltic Medica wynosi 56 mln zł.

Liderem stycznia pod względem zadłużenia wśród firm starających się o restrukturyzację została Silvan Transport & Logistics.

O problemach firmy można było przeczytać w lutym 2023 r. w serwisie 40ton.net:

Trzecia z kar, ponad 200 tys. zł, została nałożona na spółkę Silvan Transport & Logistics. Jest to podmiot prowadzący działalność w zakresie transportu drogowego towarów. Od lutego do kwietnia 2020 r. spółka nie spełniła w terminie świadczeń pieniężnych na rzecz ponad 3 tys. kontrahentów, a największa suma opóźnień na rzecz jednego podmiotu wyniosła ponad 1,2 mln zł z tytułu 62 faktur opłaconych po terminie.

Silvan Transport & Logistics to przedsiębiorstwo z Poznania, które działa na rynku od 6 lat. Suma jego zobowiązań wynosi 47,6 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Ferryman sp. z o.o. sp.k.

Ta warszawska firma budowlana (zajmuje się robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych) działa na rynku długo, bo od 34 lat.

Do jej ostatnich inwestycji należą między innymi blok mieszkalny na warszawskim Targówku oraz osiedla w Raszynie, Pruszkowie i Piastowie.

Ferryman ma zobowiązania sięgające 38,9 mln zł.

Na trzecie miejsce trafiła firma Ess Energy Saving Solutions.

Ta warszawska firma działa na rynku od 12 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 19,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.