circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 marca 2024
Top_10_upadlosci_firm_Luty_2024.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w lutym 2024 r., jest "Instytut Bioinfobank" sp. z o.o.

Ta poznańska firma z sektora IT (jest zarejestrowana jako prowadząca działalność związaną z oprogramowaniem) działa na rynku od 24 lat. Zrobiło się o niej głośno w 2014 roku, kiedy to ogłoszono, że Bioinfobank szuka ochotników do wzięcia udziału w badaniu. Chodziło o zbadanie wpływu marihuany na ludzki organizm.

“Dziennik Bałtycki” pisał wówczas:

Do niewielkiej miejscowości pod Pruszczem Gdańskim zajeżdżają policyjne radiowozy. Funkcjonariusze wkraczają na plantację marihuany. W lakonicznym, oficjalnym komunikacie czytamy: "Interwencja wynikała z zawiadomienia złożonego przez głównego inspektora farmaceutycznego".
– Z informacji zebranych przez GIF wynikało, że istnieje podejrzenie, iż BioInfoBank sp. z o.o. prowadzi uprawę konopi indyjskich zawierających THC, pomimo iż dopiero stara się o wydanie stosownych zezwoleń na prowadzenie tego typu uprawy. Na miejsce policjanci pojechali wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego oraz Laboratorium Kryminalistycznego .
– mówi kom. Maciej Stemplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Badania próbek na miejscu potwierdziły podejrzenia GIF, wskazując, iż rośliny zawierają czynnik THC. Sadzonki, jak i już gotowy susz zostały zabezpieczone do szczegółowych badań laboratoryjnych. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci zabezpieczyli także sprzęt komputerowy i telefony pod kątem analizy danych w nich zawartych. Przesłuchanych zostało także dwóch mężczyzn, którzy doglądali uprawy.

Bioinfobank złożył wniosek o upadłość w kwietniu 2023 r. Jego suma zobowiązań wynosi 132,3 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się firma Apis Polska.

Ta firma z siedzibą w Rzeszowie działa na rynku od 9 lat. Zajmuje się budowlanką, a konkretnie – została umieszczona w podklasie PKD 43.99.Z, wraz z innymi przedsiębiorstwami zajmującymi się specjalistycznymi robotami budowlanymi.

Jej zadłużenie wynosi 41,2 mln zł.

Trzecie miejsce w lutowym zestawieniu należy do firmy Hygienika Dystrybucja.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Lublińcu w województwie śląskim może się pochwalić rynkowym stażem wynoszącym 14 lat. Jej głównym obszarem działalności jest produkcja artykułów gospodarstwa domowego, toaletowych i sanitarnych. W jej ofercie znajdują się między innymi pieluchy, podkłady higieniczne, chusteczki nawilżane oraz maseczki higieniczne i medyczne.

Suma zobowiązań Hygienika Dystrybucja wynosi 39,3 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w lutym złożyły wniosek o upadłość, znalazła się Firma Szmidt sp. z o.o.

Firma Szmidt zajmuje się skupem zbóż oraz zaopatrywaniem rolników w niezbędne środki do produkcji rolnej. Jej siedziba znajduje się w Ślesinie w województwie wielkopolskim, a przedsiębiorstwo działa na rynku od niespełna dwóch lat.

Suma zobowiązań Firmy Szmidt wynosi niebagatelne 225 mln zł.

Drugie miejsce należy do producenta mebli biurowych i sklepowych ze Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim – firmy FM Bravo.

FM Bravo od dłuższego czasu zmaga się z problemami, których skutkiem było złożenie w lutym ub.r. wniosku o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

O niezbyt dobrej sytuacji firmy lokalne media pisały już 2022 r. Na początku listopada tamtego roku w serwisie tygodnikszczytno ukazał się artykuł informujący o obawach pracowników przed zwolnieniami i skróceniu czasu pracy firmy do czterech dni w tygodniu.

Cytowana wówczas przez serwis Karolina Fisahn (kierownik działu kadr i płac w FM Bravo) tak wypowiedziała się na temat sytuacji w firmie:

Firma nie planuje zwolnień pracowników ani likwidacji zakładu w Szczytnie. FM Bravo Sp. z o.o. dostosowuje swoje działania do ogólnej sytuacji w branży meblowej oraz ogólnej sytuacji w kraju i na świecie. Ograniczenie czasu pracy obowiązuje do końca października.

Zadłużenie firmy wynosi 72,1 mln zł.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do firmy Hermes Psf 1.

To spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Warszawie, działająca w sektorze finansowym. A konkretniej – zajmuje się ona udzielaniem kredytów. Jej staż rynkowy wynosi 9 lat.

Hermes Psf 1 składa wniosek o ogłoszenie upadłości z zobowiązaniami wynoszącymi 58,8 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.