circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 marca 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_dnc2xS4

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która rozpoczęła restrukturyzację w lutym 2023 r., jest Energomontaż-Północ Gdynia SA. Ta sama firma pojawiła się też w zestawieniu przedsiębiorstw, które w tym samym okresie złożyły wniosek o upadłość.

Energomontaż-Północ Gdynia działa na rynku od 31 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części. Należy do do holdingu o nazwie Grupa Przemysłowa Baltic. Firma jest kontrolowana przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zadłużenie w wysokości 111,8 milionów złotych.

Na drugim miejscu znalazło się Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego Elbud w Katowicach sp. z o.o. Firma z siedzibą w największym mieście województwa śląskiego funkcjonuje na rynku od 30 lat. Jej głównym obszarem działalności są roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych.

Zadłużenie firmy w momencie rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego wynosi 74,4 milionów złotych.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Fabryki Automatów Tokarskich we Wrocławiu SA. Firma, która wrocławianom kojarzy się w dużej mierze ze swoją słynną siedzibą (sprzedanym kilka lat temu i przeznaczonym obecnie do wyburzenia biurowcem) w obecnej formie prawnej działa na rynku od 30 lat.

Zadłużenie FAT-u wynosi 69,8 milionów złotych.

Na pierwszym miejscu zestawienia firm, które w lutym 2023 r. złożyły wniosek o restrukturyzację, znalazła się E003B7. To spółka zależna od dużo bardziej znanej Rafako, która została powołana w konkretnym celu – budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

Postępowanie restrukturyzacyjne we wspomnianej spółce jest pokłosiem sprawy, której poświęcono sporo uwagi w mediach. Chodzi o wciąż nierozwiązany konflikt pomiędzy Tauronem a Rafako dotyczący inwestycji w jaworznickiej elektrowni.

Suma zobowiązań E003B7 wynosi 167,3 miliony złotych.

Drugie miejsce w rankingu należy do omówionego wyżej Przedsiębiorstwa Budownictwa Elektroenergetycznego Elbud w Katowicach sp. z o.o., którego zadłużenie wynosi 74,4 miliony złotych.

Na trzecim miejscu znalazła się firma FM Bravo sp. z o.o. Spółka ze Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim zajmuje się produkcją mebli biurowych i sklepowych i działa na rynku od 26 lat.

O niezbyt dobrej sytuacji firmy lokalne media pisały już kilka miesięcy temu. Na początku listopada w serwisie tygodnikszczytno.pl ukazał się artykuł informujący o obawach pracowników przed zwolnieniami i skróceniu czasu pracy firmy do czterech dni w tygodniu.

Cytowana wówczas przez serwis Karolina Fisahn (kierownik działu kadr i płac w FM Bravo) tak wypowiedziała się na temat sytuacji w firmie:

Firma nie planuje zwolnień pracowników ani likwidacji zakładu w Szczytnie. FM Bravo Sp. z o.o. dostosowuje swoje działania do ogólnej sytuacji w branży meblowej oraz ogólnej sytuacji w kraju i na świecie. Ograniczenie czasu pracy obowiązuje do końca października.

Zadłużenie firmy wynosi 72,6 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.