circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 marca 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_mePbNGY

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w lutym 2023 r. są Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie "Res-Drob" sp. z o.o. Spółka z siedzibą w stolicy województwa podkarpackiego to największa w regionie firma z branży drobiarskiej. Działa na rynku od 17 lat i w momencie ogłoszenia upadłości zatrudniała ok. 230 pracowników.

Umiejscowienie firmy było od lat solą w oku jej sąsiadów. Okoliczni mieszkańcy narzekali na dokuczliwy zapach, a także hałas poza teoretycznymi godzinami jej pracy, o czym napisali dziennikarze lokalnego wydania Wyborczej.pl.

Postanowienie o upadłości Res-Drobu oznacza, że władztwo nad tą firmą przejmuje syndyk. To on zdecyduje o przyszłości tej firmy. Syndyk może postanowić, że Res-Drob będzie kontynuować działalność gospodarczą i produkcję. Może też podjąć decyzję o wygaszeniu produkcji, zamknięciu firmy i wtedy nastąpi proces jej likwidacji.

– komentuje sprawę Lesław Zawada, wiceprezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie cytowany przez serwis rzeszow.naszemiasto.pl.

Res-Drob ogłasza upadłość z zadłużeniem w wysokości 126 milionów złotych. To jedyny przypadek z omawianego miesiąca, w którym suma długów firmy przekroczyła 100 milionów złotych.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się firma Tab sp. z o.o. z siedzibą w podwarszawskim Błoniu. Przedsiębiorstwo od 25 lat zajmuje się produkcją soków owocowych i warzywnych. Tab ogłosił upadłość w chwili, gdy suma jego zobowiązań wobec wierzycieli sięgnęła 48,7 milionów złotych.

Trzecia pozycja w rankingu należy do firmy budowlanej Hartuna sp. z o.o. z siedzibą w pomorskiej miejscowości Skarszewy. Co ciekawe, jedna z niedawnych realizacji firmy (budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej) otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej.

Hartuna ogłasza upadłość z zadłużeniem wynoszącym 31,2 milionów złotych. Firma funkcjonuje na rynku od 21 lat.

Podobnie jak w styczniu 2023 r., sumy zadłużenia firm składających wniosek o upadłość były średnio większe niż tych, które ową upadłość ogłosiły. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema firmami zadłużonymi na ponad 100 milionów złotych.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się firma "Energomontaż-Północ Gdynia" SA. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 31 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części.

Energomontaż-Północ Gdynia to spółka należąca do holdingu o nazwie Grupa Przemysłowa Baltic. Kontroluje go rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu.

Nadrzędnym celem spółki jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez restrukturyzację zobowiązań i zawarcie układu z wierzycielami – podkreślają jej władze. Spółka zaznacza, że dzięki zainicjowaniu takiego postępowania utrzymana zostanie ciągłość realizacji kontraktów i sprzedaży. Aktualnie podejmowane działanie – jak wynika z oświadczenia – ma być krokiem do uzdrowienia przedsiębiorstwa.

– czytamy w serwisie RMF24.pl.

Zobowiązania firmy wynoszą 111,8 milionów złotych.

Na drugie miejsce trafił poznański dealer samochodów marki BMW, czyli firma Dealer Olszowiec sp. z o.o. sp.k.

Firma od kilku miesięcy ma problemy z realizacją swoich zobowiązań, o czym poinformował serwis epoznan.pl. Możemy w nim przeczytać o problemach jednego z klientów, który od kilku miesięcy nie otrzymał zamówionego samochodu, choć dopełnił swojej strony umowy.

Dyrektor finansowy BMW Olszowiec poinformował, że zaistniała sytuacja jest wynikiem trwającego postępowania restrukturyzacyjnego:

Tak, potwierdzam, że jesteśmy w trakcie restrukturyzacji i że zwalniamy pracowników, ale jest to związane z ogólną sytuacją branży na rynku. Klient, który otrzymał aneks do umowy może się z nami skontaktować i uzgodnić szczegóły. Jesteśmy otwarci na rozmowy i chętnie odpowiemy na wątpliwości naszych klientów.

Dealer Olszowiec sp. z o.o. sp.k. działa na rynku od 12 lat, a jego zobowiązania wynoszą 104 miliony złotych.

Na miejscach trzecim i czwartym znalazły się dwie spółki z Zabierzowa: Kbp-5 i Kbp-6. Obie są zarejestrowane pod tym samym adresem i zajmują się tym samym, czyli wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Mają niemal identyczny staż na rynku – zostały zarejestrowane w czerwcu 2005 roku.

Zobowiązania Kbp-5 wynoszą 100 milionów złotych, natomiast Kbp-6 – 93,8 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.