circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 grudnia 2023
top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_rozpocz.width-940_Ke6Qd8p

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w listopadzie 2023 r., okazała się być Inphotech sp. z o.o..

Obszarem działalności tej firmy są „badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych”. W tym przypadku oznacza to opracowywanie rozwiązań dla przemysłu opartych na fotonice światłowodowej.

Firmą z Ołtarzewa jakiś czas temu zainteresowali się funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie, o czym mogliśmy przeczytać w serwisie crn.pl:

CBA informuje, że rozpoczęło kontrolę prawidłowości uzyskania i wykorzystania dofinansowania w ramach wybranych projektów realizowanych przez Inphotech ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na ten sam okres. Postępowanie kontrolne obejmuje lata 2016-2022. Jego zakończenie jest planowane na 22 lutego 2023 r.
Nie udało udało się uzyskać komentarza spółki w tej sprawie.

Inphotech sp. z o.o. działa na rynku od 13 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 127,8 mln zł. Firma złożyła wniosek o rozpoczęcie restrukturyzacji we wrześniu br.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Assay Management sp. z o.o. Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.K.A.

Ta firma zajmująca się działalnością trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych z siedzibą w Warszawie kilka miesięcy temu znalazła się pod lupą UOKiK. Jak czytamy w serwisie bankier.pl:

"Jak wynika z ustaleń UOKiK, informacje przekazywane konsumentom mogą wprowadzać w błąd co do pewności uzyskania przyszłych korzyści finansowych z inwestycji w porozumienie wekslowe Assay ASI, które w rzeczywistości nie daje gwarancji deklarowanych przez spółkę zysków. Podobnie zapewnienia o objęciu działalności Grupy Assay nadzorem KNF mogą sugerować, że takiej kontroli podlega także promowana oferta +weksli inwestycyjnych+, co jest niezgodne z prawdą" – przekazał Urząd.
Cytowany w komunikacie Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce Assay Management zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Postępowanie prowadzone jest również przeciwko Assay Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna (Assay ASI), która jest wystawcą weksli oraz przeciwko osobom zarządzającym Grupą Assay.

Assay Management sp. z o.o. Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna S.K.A. działa na naszym rynku od 4 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 102,9 mln zł.

Trzecie miejsce listopadowego zestawienia należy do firmy Villa Verde z Żabna w województwie małopolskim.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje od 14 lat i zajmuje się produkcją pozostałych wyrobów.

Suma zobowiązań firmy Villa Verde wynosi 47,2 mln zł.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które wnioskowały o upadłość w listopadzie 2023 r., znalazła się Organika-Car.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Łodzi działa na rynku od 28 lat i zajmuje się produkcją wyrobów chemicznych.

Firma składa wniosek o upadłość z sumą zobowiązań wynoszącą 75,8 mln zł.

Na drugim miejscu znalazła się firma Sanito sp. z o.o.

To przedsiębiorstwo działa na naszym rynku od 12 lat i zajmuje się rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych.

Sanito rozpoczyna starania o restrukturyzację z zadłużeniem wynoszącym 68,2 mln zł.

Trzecie miejsce w listopadowym rankingu należy do Gospodarstwa Produkcji Rolnej "Centrala Nasienna" sp. z o.o.

To firma o dość długim, bo wynoszącym 23 lata, rynkowym stażu z siedzibą w Warszawie.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością składa wniosek o restrukturyzacyjny w momencie, gdy jej zobowiązania wynoszą 55,9 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.