circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 stycznia 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_4vwK02h

ZOBACZ TEŻ:

Sumy zadłużenia wśród firm, w których otwarto postępowania restrukturyzacyjne w grudniu 2022 r. były zdecydowanie większe od tych, które ogłosiły upadłość (lub wnioskowały o ogłoszenie upadłości).

Wśród firm, które rozpoczęły postępowanie upadłościowe, największe zadłużenie ma Expondo Polska sp. z o.o. To firma z Zielonej Góry, która działa na rynku od 11 lat. Zajmuje się sprzedażą hurtową różnych maszyn i urządzeń, a w jej ofercie znajdują się między innymi akcesoria do gastronomii, elementy wyposażenia warsztatów samochodowych oraz sprzęty wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Postępowanie restrukturyzacyjne ma pomóc spółce, która w ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zobowiązania wynoszące 159,2 milionów złotych.

Drugie miejsce w rankingu należy do warszawskiej firmy F.B.I. Tasbud SA. Spółka działa w branży budowlanej i wykonuje inwestycje kubaturowe, współpracując z wieloma firmami deweloperskimi. Przedsiębiorstwo z siedmioletnim stażem na rynku rozpoczyna proces restrukturyzacyjny z zobowiązaniami wynoszącymi 151,5 miliona złotych.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Herkules Infrastruktura sp. z o.o., która jako podmiot zależny od Grupy Herkules zajmuje się przede wszystkim wynajmem dźwigów budowlanych. O jej problemach informował niedawno portal branżowy rynekinfrastruktury.pl, który jako powód problemów finansowych firmy wskazał:

brak porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe na temat waloryzacji ogromnego kontraktu na montaż systemu łączności GSM-R na kolei, który realizuje wraz z Nokią.

Zobowiązania Herkules Infrastruktura wynoszą 97 milionów złotych. Firma działa na rynku od siedmiu lat.

Kwoty zobowiązań firm, które w grudniu złożyły wnioski o restrukturyzację, są nieco mniejsze niż w przypadku tych, które ten proces rozpoczęły.

Na pierwszym miejscu znalazła się firma z zobowiązaniami wynoszącymi 44,1 milionów złotych. Jest nią Grupa Fewaterm sp. z o.o. z siedzibą w Gromniku w województwie małopolskim. Firma zajmuje się przede wszystkim robotami związanymi z budową dróg szynowych i kolei podziemnej. Kilka lat temu wygrała ona przetarg na modernizację stacji kolejowej w Legnicy, ale (jak informuje „Gazeta Wrocławska”) spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zerwała z nią umowę.

Brak dostatecznego zaangażowania wykonawcy w przebudowę na stacji Legnica, brak realizacji inwestycji zgodnie z założonym harmonogramem, brak reakcji wykonawcy na upomnienia ze strony inwestora, powtarzające się problemy wykonawcy z wypłatami dla podwykonawców doprowadziły do zdecydowanej reakcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 30 czerwca b.r. PLK rozwiązały umowę z wykonawcą.

– poinformował Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.

Grupa Fewaterm zajmowała się też budową mieszkań komunalnych w Bielsku-Białej i w tym przypadku także doszło do zerwania umowy.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do wspomnianego w artykule o grudniowych upadłościach Bionanoparku. Ta firma z Łodzi od 7 lat działa w branży nieruchomości, a konkretniej – wynajmuje między innymi sale konferencyjne, oferuje usługi badawcze oraz działa jako inkubator przedsiębiorczości.

Na trzecim miejscu znalazła się Ejp Italmec sp. z o.o. Ta firma z siedzibą w Sosnowcu od 16 lat zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych, a suma jej zobowiązań wynosi 31 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.