circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
10 stycznia 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_hNiA5vy

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze miejsce w zestawieniu należy do Zakładów Mięsnych „Paruzel”. Firma z siedzibą w śląskich Dobieszowicach zajmowała się, co oczywiste, produkcją wyrobów z mięsa i funkcjonowała na rynku od 13 lat. Suma jej zobowiązań wobec wierzycieli wyniosła 24,2 miliony złotych.

Na drugim miejscu uplasowała się firma Eldom sp. z o.o. Spółka z Grudziądza (której nie należy mylić z katowickim Eldomem zajmującym się produkcją urządzeń AGD) była obecna na rynku od 26 lat, a polem jej działalności było związane z przetwórstwem owoców i warzyw. Zobowiązania firmy wykazane w ostatnim sprawozdaniu finansowym wyniosły 17,1 milionów złotych.

Na trzecim miejscu znalazło się Apc Kuma. To bydgoskie przedsiębiorstwo o historii sięgającej początku lat dziewięćdziesiątych (jako spółka akcyjna funkcjonuje od 14 lat). Apc Kuma działała w branży spożywczej, zajmując się tworzeniem i dostarczaniem surowców do produkcji cukierniczo-piekarskiej i lodziarskiej. Firma ogłosiła upadłość z zadłużeniem wynoszącym 12,2 miliony złotych.

Warto też zwrócić uwagę na firmę, która znalazła się na dziesiątym miejscu zestawienia, czyli Motor - Presse Polska. Jej zadłużenie w porównaniu z wyżej opisanymi nie jest szczególnie wielkie (mowa o 3,4 milionów złotych), ale sama działalność jest – a właściwie była – bardziej rozpoznawalna. Motor - Presse Polska to bowiem wydawnictwo, które odpowiadało za ukazywanie się na rynku znanych czasopism motoryzacyjnych i lifestyle’owych, w tym między innymi „Auto motor i sport”, „Men’s Health”, „Woman’s Health”, „Motocykl” oraz „Ciężarówki i autobusy”.

Kwoty zadłużenia firm, które w grudniu złożyły do sądów wnioski o ogłoszenie upadłości były większe niż w przypadku tych, które zostały omówione w akapitach powyżej.

Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazł się Excelsior Poland sp. z o.o. To firma z siedzibą w Szczytnikach w województwie wielkopolskim o rynkowym stażu wynoszącym 9 lat. Zajmuje się między innymi produkcją szkła gospodarczego. Excelsior Poland sp. z o.o. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jego zobowiązania wobec wierzycieli wynosiły 46,9 milionów złotych.

Drugie miejsce należy do spółki Bionanopark. Ta firma z Łodzi od 7 lat działa w branży nieruchomości, a konkretniej – wynajmuje między innymi sale konferencyjne, oferuje usługi badawcze oraz działa jako inkubator przedsiębiorczości. Spółka złożyła wniosek o upadłość, mając zadłużenie w wysokości 38,4 milionów złotych.

Na trzecim miejscu grudniowego zestawienia znalazła się Mib-Polska sp. z o.o. Firma z Przytocznej w Lubuskiem działa na rynku od 16 lat, a jej zobowiązania wobec wierzycieli wynoszą 22,6 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.