circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 października 2023
top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_oglosil.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze dwa miejsca w rankingu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość we wrześniu 2023 r., należą do powiązanych ze sobą spółek: British Automotive Holding SA oraz British Automotive Polska SA.

Obie z nich związane są z działalnością największego w Polsce sprzedawcy samochodów marek Jaguar i Land Rover. Przedmiotem działalności pierwszej z wymienionych jest działalność holdingów finansowych (64.20.Z w PKD), druga natomiast odpowiada za sprzedaż hurtową i detaliczną samochodów osobowych, oczywiście wspomnianych wyżej marek.

Firma British Automotive Polska SA na początku lipca poinformowała o podjęciu działań mających na celu zawarcie układu z wierzycielami. Postępowanie restrukturyzacyjne zakończyło się jednak fiaskiem, dlatego też zapadła decyzja o upadłości. W serwisie bankier.pl czytamy:

Pod koniec sierpnia spółka informowała, że zgromadzenie wierzycieli wchodzącej w skład Grupy British Automotive Holding spółki British Automotive Polska odrzuciło układ BAP z wierzycielami i w związku z tym, oraz dokonanymi zajęciami na rachunkach bankowych podmiotów z grupy, zarząd BAH podjął decyzję o zaprzestaniu działalności operacyjnej i wkroczeniu, przez wszystkie podmioty z grupy, na ścieżkę upadłościową.

British Automotive Holding SA i British Automotive Polska SA działają na naszym rynku odpowiednio 27 i 19 lat, a suma ich zobowiązań wynosi 140,5 mln zł i 132,1 mln zł.

W pierwszej dziesiątce (na 5. pozycji) znalazła się jeszcze jedna spółka powiązana z powyższymi, a mianowicie British Automotive Centrum sp. z o.o. Jej zadłużenie wynosi 42 mln zł.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do firmy Nowotarska.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nowym Targu działa na rynku od 10 lat. Jej głównym obszarem działalności jest budownictwo, a konkretnie realizacja projektów budowlanych związana z wznoszeniem budynków.

Suma zobowiązań Nowotarskiej wynosi 95,7 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które we wrześniu złożyły wniosek o upadłość, znalazła się opisana wyżej British Automotive Holding SA z sumą zobowiązań wynoszącą 140,5 mln zł.

Drugie miejsce należy do Inphotech sp. z o.o.

Obszarem działalności tej firmy są „badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych”. W tym przypadku oznacza to opracowywanie rozwiązań dla przemysłu opartych na fotonice światłowodowej.

Firmą z Ołtarzewa jakiś czas temu zainteresowali się funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie, o czym mogliśmy przeczytać w serwisie crn.pl:

CBA informuje, że rozpoczęło kontrolę prawidłowości uzyskania i wykorzystania dofinansowania w ramach wybranych projektów realizowanych przez Inphotech ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na ten sam okres. Postępowanie kontrolne obejmuje lata 2016-2022. Jego zakończenie jest planowane na 22 lutego 2023 r.
Nie udało udało się uzyskać komentarza spółki w tej sprawie.

Inphotech sp. z o.o. działa na rynku od 13 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 127,8 mln zł.

Na trzecim miejscu znalazła się spółka Szpitale Polskie SA.

Chorzowska firma, która zajmuje się – a jakże – działalnością szpitali, działa na rynku od 15 lat. O jej problemach słychać już od jakiegoś czasu – już ponad rok temu Szpitale Polskie starały się o restrukturyzację. Ta nie rozwiązała problemów spółki, która z zadłużeniem 79,8 mln złotych rozpoczyna starania o upadłość.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.