circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 października 2023
top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_rozpocz.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne we wrześniu 2023 r., okazała się być Firma Budowlana Antczak sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w Kaliszu działa na rynku od 28 lat i zajmuje się realizacją projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Suma zadłużenia firmy wykazana w ostatnim sprawozdaniu finansowym wyniosła 267,7 mln zł.

Firma Budowlana Antczak tak odniosła się do powyższej sytuacji w odpowiedzi na prośbę o aktualne dane dotyczące sytuacji finansowej spółki:
Informacje, o które Państwo proszą, zostaną upublicznione w sprawozdaniu spółki za 2023 rok, które zostanie złożone w przewidzianym przepisami terminie.
Zwracamy uwagę, że historyczne dane za ubiegły rok, odnoszące się tylko do jednej strony bilansu, w żadnym stopniu nie odzwierciedlają aktualnej sytuacji spółki w ostatnim kwartale br. Nasze bieżące zobowiązania są znacząco odmienne niż liczby, na które powołują się Państwo.
Potwierdzeniem pełnej możliwości ich uregulowania jest złożenie przez renomowaną kancelarię Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. wniosku o postępowanie układowe.

– napisał Maciej Garbowicz – PR & Marketing Manager Firmy Budowlanej Antczak.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Smeo SA.

To działająca od 6 lat warszawska instytucja finansowa zajmująca się faktoringiem, czyli zamianą wierzytelności na gotówkę. Z tego rozwiązania korzystają firmy, które np. wystawiają faktury z długim terminem płatności, a potrzebują środków „na już”.

Suma zobowiązań Smeo SA wynosi 44,1 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do firmy Torusnet Textiles SA sp.k.

Ta spółka działa na naszym rynku od 3 lat i zajmuje się sprzedażą hurtową niewyspecjalizowaną. W tym przypadku oznacza to handel przędzą dla przemysłu włókienniczego.

Firma z siedzibą w Łodzi ma zobowiązania w wysokości 37,7 mln zł.

Najbardziej zadłużoną firmą, która rozpoczęła starania o postępowanie restrukturyzacyjne we wrześniu 2023 r., jest Inphotech sp. z o.o. W tym samym miesiącu ta spółka złożyła też wniosek o ogłoszenie upadłości.

Obszarem działalności tej firmy są „badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych”. W tym przypadku oznacza to opracowywanie rozwiązań dla przemysłu opartych na fotonice światłowodowej.

Firmą z Ołtarzewa jakiś czas temu zainteresowali się funkcjonariusze delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie, o czym mogliśmy przeczytać w serwisie crn.pl.

Inphotech sp. z o.o. działa na rynku od 13 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 127,8 mln zł.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajmują spółki Kbp-6 i Kbp-5.

Obie są zarejestrowane pod tym samym adresem i działają w tej samej branży – wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W tym przypadku chodzi o dzielnicę biurowców Kraków Business Park, znajdującą się w bliskim sąsiedztwie Krakowa, czyli Zabierzowie.

Zarówno Kbp-6, jak i Kbp-5 działają na rynku od 22 lat, a ich zadłużenie wynosi 104,6 i 102,7 mln zł.

W pierwszej dziesiątce tego zestawienia znalazły się jeszcze dwie spółki powiązane z Kraków Business Park. Kbp-2 i Kbp-3 zajęły odpowiednio czwartą i ósmą lokatę z zadłużeniem 56,2 i 38,3 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.