circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 kwietnia 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_6t6SzRi

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w marcu 2023 r. okazała się Nowa SA.

Ta spółka z siedzibą w Sosnowcu w obecnej formie działa na rynku od 10 lat i jest największym w Polsce importerem różnych artykułów z Chin i Indonezji. W jej ofercie znajdują się m. in. artykuły AGD, szkło i ceramika, artykuły dekoracyjne i sztuczne kwiaty. Firma na swojej stronie informuje o współpracy ze znanymi sieciami sklepów, w gronie których znalazły się choćby Carrefour, Pepco, Leclerc i Dino.

Nowa SA wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła w momencie, gdy jej zobowiązania wobec wierzycieli wynosiły 66,2 milionów złotych.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Szczecińskiej Fabryki Wódek "Starka".

Firma w 2012 r. przejęła upadły miejscowy Polmos i wznowiła produkcję Starki, czyli tradycyjnej polskiej wódki, produkowanej w procesie zbliżonym do tego znanego z destylarni whisky.

Wydawało się, że próba podbicia rynku alkoholi premium tak znaną marką to przepis na sukces, ale rzeczywistość okazała się zgoła inna. Problemem okazał się czynnik ludzki.

Kilka lat później firma wpadła bowiem w kłopoty, o których pisały lokalne media. Serwis szczecinskie24.pl informował między innymi o celowym działaniu kilku członków zarządu na szkodę spółki:

Miały one m.in. zawierać umowy z firmą ochroniarską na znacznie zawyżone kwoty, mimo że spółka zatrudniała już osobę świadczącą takie usługi. Dodatkowo ujawniono, że dwie z podejrzanych (M.K. i K.L.) sprzedały ok. 17 tys. butelek alkoholu w cenie dużo niższej od rynkowej. Pieniądze te nigdy nie trafiły na konto spółki, gdyż rzekomo zostały przekazane na zapłatę za fikcyjne usługi. Ponadto wyszło na jaw, że dokonano sprzedaży pojazdów należących do spółki za ceny o kilkadziesiąt tysięcy odbiegające od wartości rynkowej.

Ostatecznie Szczecińska Fabryka Wódek "Starka" upadła z zobowiązaniami wynoszącymi 64,5 miliona złotych. Firma działała na rynku od 10 lat.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się spółka Prima Park SA.

Firma z siedzibą w Gdyni zajmuje się budową centrów handlowych, przede wszystkim w mniejszych miastach. Obiekty pod tym szyldem funkcjonują między innymi w podwarszawskich Markach, Olsztynku, Białogardzie i Kutnie. Prima Park współpracuje ze znanymi sieciami sklepów, w tym m.in. z Biedronką, Rossmannem i CCC.

Spółka z osiemnastoletnim stażem na rynku ogłosiła upadłość z zadłużeniem wynoszącym 24,2 miliony złotych.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które w marcu 2023 r. złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości, znalazła się spółka jawna Kares Świętochowscy.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 21 lat. Zajmuje się produkcją karmy dla psów i kotów, m.in. pod markami Miko, Roxi i Gufi.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zobowiązania sięgające 503,1 milionów złotych.

Drugie miejsce w tym zestawieniu należy do Rng Logistics. Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 7 lat i zajmuje się nieruchomościami, a konkretnie – ich kupnem i sprzedażą na własny użytek.

Firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 173,7 milionów złotych.

Na trzecie miejsce trafiła Rng Zabrze 1, która – identycznie jak opisana wyżej Rng Logistics 0 działa na rynku nieruchomości. Obie firmy różni natomiast staż rynkowy, który w przypadku Rng Zabrze 1 wynosi 3 lata, a także kwota zadłużenia. Firma z trzeciej lokaty (która, wbrew nazwie, ma siedzibę w Warszawie) złożyła wniosek o upadłość w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 37,8 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.