circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 lipca 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_GNFenoe

ZOBACZ TEŻ:

Firmą z największym zadłużeniem, która ogłosiła upadłość w czerwcu, okazała się QT Swiss Engineering sp. z o.o.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje na rynku od 2002 roku i zajmuje się realizacją projektów z zakresu automatyki i robotyki dla największych koncernów motoryzacyjnych.

Firma złożyła wniosek o upadłość w kwietniu br. i wówczas jej zobowiązania wynosiły 51,4 mln zł. Gdy w czerwcu ostatecznie ogłoszono upadłość gliwickiego przedsiębiorstwa, jego długi sięgały już 81 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia trafiła Greenland Group.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Łaziskach Górnych w województwie śląskim działa na rynku od 25 lat i zajmuje się niewyspecjalizowaną sprzedażą hurtową.

Przedsiębiorstwo w ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazało długi w wysokości 43,6 mln zł.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się Kompleks Świętokrzyska Polana sp. z o.o. Ten umiejscowiony w niewielkiej odległości od Kielc hotel jest zadłużony na ponad 30 mln zł.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które wnioskowały o upadłość w czerwcu 2023 r., znalazła się Onico.

To spółka akcyjna zajmująca się hurtową sprzedażą paliw, która na rynku działa od 13 lat.

Jej problemy mogą niebawem odczuć właściciele samochodów wyposażonych w instalację LPG. Onico jest bowiem właścicielem innej spółki (Alpetrol), która obsługuje gdyński terminal LPG.

Jak czytamy w artykule w serwisie superbiz.se.pl:

Dlaczego Piotr Maciążek podnosi temat zagrożenia dostaw surowca do Polski? 8 maja br. umorzono postanowienie sanacyjne wobec spółki Onico, która jest właścicielem spółki Alpetrol zarządzającej gdyńskim terminalem.
– „Wydaje się wysoce prawdopodobne, że w takiej sytuacji infrastruktura przestanie działać. To terminal kluczowy dla stabilności dostaw LPG, dalsze funkcjonowanie i rozbudowa terminala staną się coraz bardziej problematyczne. Pamiętajmy, że moce przeładunkowe w Gdyni pokrywają bardzo dużo naszego zapotrzebowania”
– zaznacza i kontynuuje:
„Nasz kraj to największy importer gazu płynnego w Unii Europejskiej i Federacja Rosyjska zdaje sobie z tego sprawę. Kierowcy i rolnicy to newralgiczne grupy społeczne o dużym znaczeniu politycznym (ci drudzy wręcz krytycznym dla partii rządzącej). Z tej perspektywy należy brać pod uwagę ograniczenie lub wstrzymanie eksportu LPG do Polski przed wyborami. Byłoby to bardzo dotkliwe, bo proces dywersyfikacji dostaw trwa”.

Zadłużenie Onico sięga 235,1 mln zł.

Na drugiej pozycji w zestawieniu uplasowała się Aco Siccadania.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu działa na rynku od 9 lat i zajmuje się obróbką metali oraz nakładaniem na nie powłok.

Firma składa wniosek o ogłoszenie upadłości, wykazując zobowiązania w wysokości 55,8 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Polskiej Grupy Producentów Bydła i Trzody.

Firma z Leszna działa na rynku od zaledwie sześciu lat, ale jej sytuacja finansowa jest daleka od optymalnej.

Sytuacja w branży jest trudna, o czym kilka miesięcy temu informował jeden z lokalnych serwisów TVP:

Bez wątpienia, to nie są dobre czasy dla hodowców trzody chlewnej. Niezmiennie niska opłacalność produkcji, kłopoty z Afrykańskim Pomorem Świń pogłębiają kryzys. Przyczynia się do niego również import wieprzowiny, który wzrósł w ciągu roku o niemal 6 proc.
- Nasza grupa producencka liczyła 16 osób, w tej chili jest tylko 8. I ta ósemka w ogóle nie ma trzody chlewnej. I to nie były małe gospodarstwa, małe pogłowia. Ale jeżeli 100-120 loch się likwiduje, to coś jest nie tak. Po prostu ekonomia
- wskazuje Ryszard Błaszkiewicz, hodowca trzody z Rakowa.

Polska Grupa Producentów Bydła i Trzody wykazuje zobowiązania w wysokości 53,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.