circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
5 czerwca 2024
Top 10 restrukturyzacji firm

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w maju 2024 r., jest Blue City.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem jednego z warszawskich centrów handlowych, które znajduje się przy Al. Jerozolimskich 179. Firma działa na polskim rynku od 29 lat.

Informacja o restrukturyzacji wywołała zaniepokojenie wśród licznych najemców powierzchni handlowej tego obiektu. Cytowany przez serwis propertynews.pl Przemysław Furmanek z kancelarii Lege Restrukturyzacje twierdzi jednak, że nie mają oni powodów do obaw:

Dzięki rozpoczętej restrukturyzacji zarząd zyska kilka miesięcy na wypracowanie porozumień z wierzycielami, aby zaproponować im satysfakcjonujące zaspokojenie wierzytelności. Jest to też gwarancja kontynuowania działalności przez spółkę bez strachu o zabezpieczenia na jej majątku w postaci zajęcia np. rachunków bankowych - a to z pewnością mogłoby zdestabilizować funkcjonowanie galerii handlowej. Należy się jednak spodziewać rezygnacji z, na przykład, kosztownych akcji promocyjnych, z uwagi na kontrolę sytuacji finansowej przez nadzorcę sądowego.

Suma zobowiązań Blue City zdecydowanie robi wrażenie, ponieważ sięga 1,3 mld zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się powiązana z Blue City spółka Blue Parking, której siedziba znajduje się pod tym samym adresem. Jej zadłużenie wynosi 179 mln zł.

Trzecia lokata w majowym rankingu należy do Budo-System.

Ta spółka z siedzibą w podwarszawskim Legionowie działa na rynku od 27 lat. Jej głównym obszarem działalności jest produkcja pozostałych wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych.

Suma zobowiązań Budo-System wynosi 82 mln zł.

Najbardziej zadłużoną firmą, która złożyła wniosek postępowanie restrukturyzacyjne w maju 2024 r., jest opisana wyżej Blue City. Jej zadłużenie wynosi 1,3 mld zł.

Na drugim miejscu znalazła się Emilia Development.

Ta warszawska spółka, działająca od ośmiu lat na rynku nieruchomości, miała odpowiadać za budowę wieżowca nieopodal Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad tą inwestycją z różnych powodów się jednak przedłużały i nie udało się utrzymać pierwotnego terminu oddania Emilia Tower – bo tak ma się nazywać budynek – do użytku.

Suma zobowiązań Emilia Development wynosi 279,3 mln zł.

Trzecie miejsce należy do firmy Onico.

Onico to spółka akcyjna zajmująca się hurtową sprzedażą paliw, która na rynku działa od 13 lat. Jest właścicielem innej spółki (Alpetrol), która obsługuje gdyński terminal LPG.

Zadłużenie Onico sięga 272,5 mln zł. Firma w czerwcu ub.r. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.