circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
5 czerwca 2024
Top 10 upadłości firm(1)

ZOBACZ TEŻ:

Na czele rankingu najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w maju 2024 r., znalazły się Szpitale Polskie.

Chorzowska firma, która zajmuje się – a jakże – działalnością szpitali, działa na rynku od 15 lat. O jej problemach słychać już od jakiegoś czasu – już ponad półtora roku temu Szpitale Polskie starały się o restrukturyzację. Ta nie rozwiązała problemów spółki, która z zadłużeniem 79,8 mln zł ogłosiła upadłość.

Na drugim miejscu majowego zestawienia znalazła się Optima Development Poland.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się działalnością hotelową i działa na naszym rynku od 10 lat. Jej siedziba znajduje się w Warszawie. O jej prezesie, Wojciechu Kurowskim, niejednokrotnie pisały media, określając go mianem „biznesmena brylującego wśród celebrytów”.

Dla stopnia ich [wierzycieli] zaspokojenia kluczowa będzie kwestia odzyskania nieruchomości wyprowadzonych ze spółki. Naszym zdaniem transakcja, w której do tego doszło, była nieważna i odbyła się z pokrzywdzeniem wierzycieli.

– powiedział Karol Tatara, Prezes Zarządu kancelarii Alerion.

Suma zobowiązań Optima Development Poland wynosi 58,3 mln zł.

Trzecie miejsce rankingu należy do Martyna Transport.

To warszawska spółka z branży transportowej, która funkcjonuje od 16 lat. Suma jej zobowiązań wynosi 43 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w maju złożyły wniosek o upadłość, znalazł się Zakład Drzewny Obrzycko.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 15 lat i zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych.

Firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 95,9 mln zł.

Drugie miejsce w majowym zestawieniu należy do Szpitala Miejskiego w Miastku.

Szpital ten funkcjonuje w obecnej formie prawnej od 10 lat. Suma jego zobowiązań wynosi 35 mln zł.

Na trzecim miejscu znalazła się Alcopper Trans Logistics.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach działa na rynku od 14 lat. Jej głównym obszarem działalności jest transport drogowy towarów.

Suma zobowiązań Alcopper Trans Logistics wynosi 18,9 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.