circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 grudnia 2022
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_VCQDqW1

ZOBACZ TEŻ:

O ile w przypadku firm upadających (i wnioskujących o upadłość) w listopadzie kwoty zobowiązań nie były szczególnie szokujące, o tyle te wśród rozpoczynających restrukturyzację (lub chcących to zrobić) jest zdecydowanie inaczej.

Pierwsze miejsce w zestawieniu firm, które rozpoczęły restrukturyzację w omawianym miesiącu jest Idea Money SA. To działająca od 15 lat warszawska instytucja finansowa zajmująca się faktoringiem, czyli zamianą wierzytelności na gotówkę. Z tego rozwiązania korzystają firmy, które np. wystawiają faktury z długim terminem płatności, a potrzebują środków „na już”.

Suma zobowiązań Idea Money SA wynosi ponad 600 milionów złotych.

Patrząc na omawianą dziesiątkę firm można zauważyć problemy, w jakich znalazły się firmy należące do grupy Mróz. Należące do niej spółki znalazły się odpowiednio na 2., 3., 5., 8. i 10. miejscu zestawienia.

Wszystkie z nich działają w branży spożywczej, ale każda z nich odpowiada za nieco inny rodzaj działalności. Przykładowo – "Rzeźnia - Mróz" sp. z o.o. jest, jak sama nazwa wskazuje, rzeźnią, a Foodmakers sp. z o.o. produkuje i sprzedaje dania gotowe. Największe zadłużenie z nich ma Mróz SA (311,9 milionów zł), natomiast zadłużenie wszystkich firm z tej grupy ujętych w pierwszej dziesiątce rankingu wynosi aż 444,9 milionów złotych.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się firma pożyczkowa Loanme sp. z.o.o. Działa ona na rynku od 7 lat, a suma jej zadłużenia wynosi ponad 245 milionów złotych. Druga lokata to z kolei Zec Energoservice sp. z o.o., której zadłużenie jest zdecydowanie mniejsze od poprzednich dwóch wymienionych – to 36,7 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.