circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 grudnia 2022
10_najbardziej_zadluzonych_firm_ktore_oglosily.width-940_yizOCJ5

ZOBACZ TEŻ:

Na pierwszym miejscu listy najbardziej zadłużonych firm, które ogłosiły upadłość w listopadzie 2022 r. znalazła się Farm2Farm sp. z o.o. To działająca od 16 lat spółka z Leszna, która zajmowała się importem prosiaków z Danii. Swojego czasu firmie wiodło się całkiem nieźle – na tyle, że sponsorowała Nickiego Pedersena, czyli jednego z żużlowców jeżdżących dla Unii Leszno. Z czasem jednak sytuacja się pogorszyła, a restrukturyzacja nie była w stanie przywrócić Farm2Farm na właściwe tory.

Firma ostatecznie ogłosiła upadłość z zadłużeniem wynoszącym 52 miliony złotych.

Drugie miejsce należy do firmy Gotowski - Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe. Ta bydgoska firma z osiemnastoletnim stażem na rynku realizowała w ostatnich latach wiele znaczących projektów budowlanych. Jest odpowiedzialna m.in. za budowę Mostu Uniwersyteckiego Bydgoszczy, linii tramwajowej do dzielnicy Fordon w tym mieście oraz szeregu mostów i wiaduktów w innych miejscach w kraju. W 2014 r. prezes firmy Marek Gotowski zwyciężył w plebiscycie na Menadżera Roku, zorganizowanym przez Gazetę Pomorską.

W kolejnych latach sytuacja spółki uległa jednak pogorszeniu, czego dowodem było rozpoczęcie restrukturyzacji w 2018 r. Ostatecznie Gotowski - Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe ogłasza upadłość z zadłużeniem wynoszącym 47,7 milionów złotych.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się firma Centromost – Stocznia Rzeczna w Płocku, która działała przez 24 lata. W ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zadłużenie w wysokości 12,7 milionów złotych.

Kwoty zadłużeń wśród firm, które złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości były sporo niższe, niż w przypadku tych omówionych powyżej.

Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazła się firma Euco Finanse. To legnicka kancelaria, która specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń w imieniu osób poszkodowanych w wyniku wypadków, przede wszystkim drogowych. Jej klienci już od jakiegoś czasu mieli problemy z otrzymaniem należnych im pieniędzy, ponieważ spółka przechodziła restrukturyzację.

Złożenie wniosku o upadłość z pewnością nie wróży dobrze tej firmie z siedmioletnim stażem na rynku, która w ostatnim sprawozdaniu finansowym wykazała zadłużenie w wysokości 16,5 miliona złotych.

Drugie miejsce należy do firmy z okazałym, bo 27-letnim stażem na rynku. Mowa o Zakładach Mięsnych "Jadów" z miejscowości Wójty nieopodal Jadowa w Województwie Mazowieckim. Spółka złożyła wniosek o upadłość, mając zadłużenie w wysokości 9 milionów złotych.

Na trzecim miejscu znalazł się Kropex. Ta warszawska firma działa od 9 lat w branży serwisów internetowych, a suma jej zobowiązań wynosi 8,2 milionów złotych.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.