circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 sierpnia 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_rozpoczely_restr.width-940_YwgTXA6

ZOBACZ TEŻ:

Dwiema najbardziej zadłużonymi firmami, które rozpoczęły restrukturyzację w lipcu 2023 r., są VB Leasing SA oraz VB Leasing SA Automotive S.K.A.

Rozpoczęcie postępowań restrukturyzacyjnych w obu wymienionych przedsiębiorstwach jest ściśle związane z upadłością Getin Noble Banku. VB Leasing SA jeszcze do lutego br. działał pod nazwą Getin Leasing SA.

Głównym obszarem działalności obu spółek jest finansowanie leasingiem inwestycji firm, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy finansują leasingi m.in. samochodów osobowych, pojazdów dostawczych, specjalistycznych środków transportu, maszyn rolniczych i budowlanych oraz łodzi i jachtów motorowych.

VB Leasing SA oraz VB Leasing SA Automotive S.K.A. działają na rynku odpowiednio od 15 i 10 lat, a suma ich zobowiązań wynosi aż 8,1 i 1,9 mld zł.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się spółka akcyjna British Automotive Polska.

To największy w naszym kraju sprzedawca samochodów marek Jaguar i Land Rover. Firma na początku lipca poinformowała o podjęciu działań mających na celu zawarcie układu z wierzycielami, o czym można było przeczytać w serwisie strefainwestorow.pl:

Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie procesu postępowania o zatwierdzeniu układu z uwagi na sytuację finansową BAP, jak również wykrystalizowanie perspektyw rozwoju Grupy BAH. Zakończenie procesu reorganizacji spółek dilerskich Grupy BAH, których BAP jest udziałowcem, uzasadnia przystąpienie do formalnego uporządkowania relacji z wszystkimi wierzycieli tej spółki.

– powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Andrzej Nizio.

British Automotive Polska działa na rynku od 19 lat, a suma jej zobowiązań wynosi 132,1 mln zł.

Na czele zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które złożyły wniosek restrukturyzacyjny w lipcu 2023 r., znalazły się te same dwie firmy, w których te postępowania się rozpoczęły, czyli opisane wyżej VB Leasing SA oraz VB Leasing SA Automotive S.K.A.

Trzecia pozycja w rankingu należy do firmy Polmais Karbowski Duklas.

Ta spółka jawna z siedzibą w Lubieniu Kujawskim działa na rynku od 10 lat, a jej głównym obszarem działalności są usługi wspomagające produkcję roślinną.

Zadłużenie Polmais Karbowski Duklas wynosi 150,1 mln zł.

Na czwartym miejscu znalazła się firma FM Bravo sp. z o.o. Spółka ze Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim zajmuje się produkcją mebli biurowych i sklepowych i działa na rynku od 26 lat.

O niezbyt dobrej sytuacji firmy lokalne media pisały już kilka miesięcy temu. Na początku listopada w serwisie tygodnikszczytno.pl ukazał się artykuł informujący o obawach pracowników przed zwolnieniami i skróceniu czasu pracy firmy do czterech dni w tygodniu.

Cytowana wówczas przez serwis Karolina Fisahn (kierownik działu kadr i płac w FM Bravo) tak wypowiedziała się na temat sytuacji w firmie:

Firma nie planuje zwolnień pracowników ani likwidacji zakładu w Szczytnie. FM Bravo Sp. z o.o. dostosowuje swoje działania do ogólnej sytuacji w branży meblowej oraz ogólnej sytuacji w kraju i na świecie. Ograniczenie czasu pracy obowiązuje do końca października.

Zadłużenie firmy wynosi 72,6 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.