circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 sierpnia 2023
Top_10_zadluzonych_firm_ktore_oglosily_upadlos.width-940_XpPs3pO

ZOBACZ TEŻ:

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się firma o bardzo dużej rozpoznawalności. Mowa rzecz jasna o Getin Noble Banku.

Upadłość jest efektem nieudanej, przymusowej restrukturyzacji banku, która rozpoczęła się we wrześniu ub. r.

Ogłoszenie upadłości banku należącego do Leszka Czarneckiego oznacza problemy dla tych, którzy zdecydowali się zaciągnąć w nim kredyty we frankach szwajcarskich. Cytowany przez serwis Money.pl Bartosz Sierakowski, radca prawny Zimmerman Sierakowski i Partnerzy prognozuje, że te osoby będą miały problemy z dochodzeniem rekompensat, do czego drogę otworzył w czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

Z chwilą ogłoszenia upadłości GNB kredytobiorcy frankowi nie będą już mogli skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu, tj. nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi. Zamiast tego żądanie zwrotu określonych kwot kredytobiorca będzie musiał zgłosić syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego.

– wyjaśnia Sierakowski.

Getin Noble Bank działał na rynku przez 15 lat, a suma jego zobowiązań wynosi 11,5 mld zł.

Na drugim miejscu rankingu znalazła się spółka jawna Kares Świętochowscy.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 21 lat. Zajmuje się produkcją karmy dla psów i kotów, m.in. pod markami Miko, Roxi i Gufi.

W ostatnim sprawozdaniu finansowym firma wykazała zobowiązania sięgające 497,54 mln zł.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazło się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Amid sp. z o.o.

Ta firma z siedzibą w Warszawie działa na rynku od zaledwie 2 lat i zajmuje się tworzeniem opakowań z tworzyw sztucznych.

Zadłużenie wykazane przez nią w ostatnim sprawozdaniu finansowym wynosi 31,70 mln zł.

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej zadłużonych firm, które wnioskowały o upadłość w lipcu 2023 r., znalazła się Organika-Car.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Łodzi działa na rynku od 28 lat i zajmuje się produkcją wyrobów chemicznych.

Firma składa wniosek o upadłość z sumą zobowiązań wynoszącą 75,8 mln zł.

Drugie miejsce w lipcowym zestawieniu należy do firmy Silvan.

To przedsiębiorstwo z siedzibą w Olecku może się pochwalić dość długim, bo wynoszącym 28 lat, stażem rynkowym. Silvan zajmuje się produkcją drewnianych mebli ogrodowych.

O problemach spółki głośno zrobiło się na początku lipca br., kiedy to w mediach pojawiła się informacja o grupowych zwolnieniach. Pracę straciły wówczas aż 262 osoby, o czym poinformował serwis olecko.naszemiasto.pl.

Suma zobowiązań firmy Silvan wynosi 69,6 mln zł.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się firma Apis Polska.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od 8 lat zajmuje się prowadzeniem specjalistycznych robót budowlanych, co w tym przypadku oznacza budowę placów zabaw.

Firma w ostatnich latach zrealizowała szereg inwestycji, do których należy chociażby budowę Centralnego Placu Zabaw w Malborku, o czym informował serwis tvmalbork.pl.

Rzeszowskie przedsiębiorstwo zostało jednak zmuszone do złożenia wniosku o upadłość w momencie, gdy suma jego zobowiązań wynosiła 41,2 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.