circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 stycznia 2024
Blog_Image-24_1.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w grudniu 2023 r., jest Neonet SA.

Sprawa popularnej sieci elektromarketów odbiła się głośnym echem nie tylko w mediach branżowych. Kolejne serwisy prześcigały się w wiadomościach na temat rychłego upadku spółki, na co zareagowała ona oświadczeniem. Czytamy w nim:

Zarząd spółki Neonet S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 r. sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 r. Zarząd spółki Neonet S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.
Zarząd spółki Neonet S.A. informuje także, iż w dniu 28 listopada 2023 r., złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między spółką a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli spółki, zarząd Neonet S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.
Neonet podkreśla, że celem spółki jest przeprowadzenie postępowania sanacyjnego, co ma uchronić firmę przed koniecznością ogłoszenia upadłości.

Firma działa na rynku od 29 lat, a jej zadłużenie wynosi 671,7 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji.

O problemach tej firmy z Mysłakowic w województwie dolnośląskim można było jakiś czas temu przeczytać z lokalnych mediach. Serwis 24jgora.pl informował o konflikcie pomiędzy firmą o miastem Karpacz:

Trwa wzajemne obwinianie się pomiędzy spółką wodno - kanalizacyjną KSWiK w Mysłakowicach i Miastem Karpacz o odprowadzanie ścieków. Na linii spółka - miasto iskrzy już od wielu lat, a porozumienia jak nie było, tak i wciąż nie ma. Karpacz z racji faktu, że jest tłumnie odwiedzany przez turystów, generuje ogromną ilość ścieków, które odprowadza do oczyszczalni w Mysłakowicach. Od kilku lat ścieki te - szczególnie w szczycie sezonu turystycznego - mają znacznie przekroczone stężenia, a co za tym idzie ładunek zanieczyszczeń, do którego przyjęcia jest przygotowana oczyszczalnia w Mysłakowicach. Oznacza to, że Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji musi ponosić dużo wyższe koszty oczyszczania ścieków odebranych od kurortu pod Śnieżką.

Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji działa na rynku od 18 lat, a jego zobowiązania wynoszą 200,4 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do Car-Master 2.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie działa na rynku od 13 lat, a głównym obszarem jej działalności jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek.

Suma zobowiązań Car-Master 2 wynosi 88,5 mln zł.

Liderem grudnia pod względem zadłużenia wśród firm starających się o restrukturyzację został wspomniany wyżej Neonet SA.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Smeo SA.

To działająca od 6 lat warszawska instytucja finansowa zajmująca się faktoringiem, czyli zamianą wierzytelności na gotówkę. Z tego rozwiązania korzystają firmy, które np. wystawiają faktury z długim terminem płatności, a potrzebują środków „na już”.

Suma zobowiązań Smeo SA wynosi 44,1 mln zł.

Warto zaznaczyć, że firma wcześniej w tym roku (a konkretnie – we wrześniu) rozpoczynała już jedno postępowanie restrukturyzacyjne.

Trzecie miejsce w rankingu należy do firmy Torusnet Textiles SA sp.k.

Ta spółka działa na naszym rynku od 3 lat i zajmuje się sprzedażą hurtową niewyspecjalizowaną. W tym przypadku oznacza to handel przędzą dla przemysłu włókienniczego.

Firma z siedzibą w Łodzi ma zobowiązania w wysokości 37,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.