circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 stycznia 2024
Blog_Image-24.width-940

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w grudniu 2023 r., jest Budownictwo Elektroenergetyczne "Selpol".

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Łodzi działa na rynku dość długo, bo od 31 lat. Jej głównym obszarem działalności są roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych.

Suma zobowiązań Selpolu wynosi 49,7 mln zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się firma Prodigo.

Wrocławskie przedsiębiorstwo działa na rynku od 16 lat i zajmuje się odzyskiem surowców z materiałów segregowanych. O Prodigo zrobiło się głośno w mediach w sierpniu 2022 r., gdy na jej terenie wybuchł pożar składowanych tam odpadów. Serwis bolec.info napisał wówczas o nieprawidłowościach w działaniu firmy:

Na terenie przedsiębiorstwa zgromadzonych było około 10 tysięcy ton plastików i 1200 ton gotowych paliw alternatywnych. Na szczęście nic nie stało się żadnemu z 60 pracowników Prodigo, w trakcie akcji w wypadku drogowym w okolicach Wrocławia zginął jednak strażak Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy powracający wraz z dwoma kolegami z pożaru.
Nasz portal już kilka dni po pożarze ujawnił, że firma Prodigo miała już problemy z przestrzeganiem prawa. Latem 2016 roku zakład został skontrolowany przez jeleniogórską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Kontrola wykazała, że firma przetwarzała odpady i odprowadzała ścieki w postaci wód opadowych i roztopowych, nie posiadając na to wymaganych zezwoleń. Na Prodigo nałożono wówczas finansową karę administracyjną, jednak WIOŚ nie udzielił nam informacji o jej wysokości.

Suma zobowiązań Prodigo sp. z o.o. wynosi 49,4 mln zł.

Trzecie miejsce zestawienia należy do Grupy Zalesie.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Błędowie w województwie mazowieckim działa na rynku od 12 lat. Jej głównym obszarem działalności jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw.

Zobowiązania Grupy Zalesie sięgają 26,6 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w grudniu złożyły wniosek o upadłość, znalazło się Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego "Elbud" Gdańsk SA.

Elbud to firma, której głównym obszarem działalności są roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Gdańsku może się pochwalić rynkowym stażem wynoszącym 31 lat.

Suma zobowiązań Elbudu wynosi 40 mln zł.

Drugie miejsce w grudniowym rankingu należy do Lupus Fabryka Mebli.

O problemach elbląskiego przedsiębiorstwa mogliśmy przeczytać niedawno w lokalnych mediach. Serwis info.elblag.pl w październiku 2023 r. pisał o zwolnieniach grupowych w firmie:

Najwięcej osób wypowiedzeń wręczono w fabryce produkującej meble. 8 maja do PUP w Elblągu wpłynęło zawiadomienie z Lupus Fabryka Mebli sp. zo.o.,sp. k. o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, wynika z danych lokalnego pośrednika. Zgodnie z pismem od spółki zwolnienia miały zostać przeprowadzone do końca maja i objąć 127 osób.

Lupus Fabryka Mebli działa na rynku od 11 lat, a jej zobowiązania sięgają 34,8 mln zł.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się firma Vistal Eko.

Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Krokowej w województwie pomorskim. Działa na rynku od 14 lat i zajmuje się produkcją konstrukcji metalowych i ich części.

Zobowiązania Vistal Eko sięgają 23,7 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.