circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
8 lipca 2024
blog-post-cover-289.png

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, w której otwarto postępowanie restrukturyzacyjne w czerwcu 2024 r., jest Aforti Holding.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie jest związana z działalnością holdingów finansowych, powiązana z firmą z trzeciego miejsca w rankingu, czyli Aforti Collections, która z kolei zajmuje się zarządzaniem należnościami. Aforti Holding działa na rynku od 15 lat.

O sytuacji spółki można było przeczytać w komunikacie zamieszczonym w serwisie bankier.pl:

Jak podano, nadzorca układu, którym jest Paweł Lewandowski w postępowaniu restrukturyzacyjnym obwieścił w piątek o ustaleniu dnia układowego na dzień 14 czerwca 2024 roku.
"Zgodnie ze stanowiskiem spółki celem obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego jest umożliwienie restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z częścią wierzycieli, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli, a także ochrona interesów spółki, jej inwestorów oraz kontrahentów. Spółka wraz z ww. doradcą restrukturyzacyjnym zamierza kontynuować proces kompleksowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa spółki od strony przychodowej i kosztowej" - napisano w komunikacie.
"Restrukturyzacja spółki pozwoli na zwiększenie obrotów oraz maksymalizację zysków w aktualnym otoczeniu prawnym i finansowym spółki" - dodano.
Spółka poinformowała, iż prowadzi już rozmowy z wierzycielami, które "rokują na przyjęcie układu i szybkie zakończenie postępowania".

Suma zobowiązań Aforti Holding wynosi 258,39 mln zł.

Na drugim miejscu znalazła się firma Panek.

Firma jest jednym z pionierów w Polsce, jeśli chodzi o carsharing, czyli wypożyczanie samochodów na krótki termin. Restrukturyzacja jest wynikiem problemów w przedsiębiorstwie, które odkryto kilka miesięcy temu. Tak całą sytuację komentuje prezes Maciej Panek, cytowany przez money.pl:

Wierzycieli jest kilkudziesięciu, chodzi o różne kwoty. Sprzedaż samochodów wstrzymaliśmy oraz cały proces wymiany flot. Wstrzymanie spowodowało problemy finansowe, a restrukturyzacja ma nam pomóc w odzyskaniu sprawności wymiany floty, która jest zamrożona. [...] Nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie. To nie ma wpływu na biznes carsharingowy, samochodów na wynajem nie zabraknie.

Panek działa na naszym rynku od 15 lat, a jego zadłużenie wynosi 140,78 mln zł.

Trzecie miejsce należy do wspomnianego wyżej Aforti Collections, którego suma zobowiązań sięga 44,63 mln zł.

Najbardziej zadłużoną firmą, która złożyła wniosek postępowanie restrukturyzacyjne w czerwcu 2024 r., jest Rdm Management.

Ta spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 8 lat. Jej głównym obszarem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Firma w 2019 roku została generalnym wykonawcą Quick Park Konstancin – galerii handlowej w Konstancinie-Jeziornej. Inwestycja nadal nie została ukończona.

Suma zobowiązań Rdm Management wynosi 110 mln zł.

Na drugim miejscu czerwcowego zestawienia znalazła się Fabryka Urządzeń Dźwigowych.

Ta spółka z siedzibą w Mińsku Mazowieckim może się pochwalić dość długim, bo wynoszącym 29 lat, stażem rynkowym. W jej ofercie znajdują się między innymi suwnice pomostowe, bramowe i portowe, a także części zamienne do wymienionych.

Suma zobowiązań Fabryki Urządzeń Dźwigowych wynosi 56,46 mln zł.

Trzecie miejsce należy do HR Motives.

To warszawska spółka, która zajmuje się działalnością związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników. Jeszcze kilka lat temu była jednym ze sponsorów klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn. Działa na rynku od 6 lat.

HR Motives posiada zobowiązania w wysokości 45,94 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.