circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

8 lipca 2024
blog-post-cover-288.png

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w omawianym okresie, jest "Matusewicz" Budowa Maszyn. To producent linii galwanicznych i galwanizerni, przemysłowych oczyszczalni ścieków, w tym także linii do produkcji płytek. Firma z siedzibą w Gryfowie Śląskim działa na rynku od 29 lat.

Suma zobowiązań wykazana w ostatnim sprawozdaniu finansowym wynosi 58,9 mln zł.

Na drugim miejscu czerwcowego zestawienia znalazła się firma Biotrem.

Ta warszawska spółka jest obecna na rynku od 12 lat i znalazła sobie interesującą niszę. Zajmowała się bowiem wyrobem ekologicznych, biodegradowalnych naczyń i pojemników z użyciem otrąb pszennych.

Innowacyjne podejście nie uchroniło jednak firmy przed upadłością. Biotrem posiada zobowiązania wynoszące 38,5 mln zł.

Trzecie miejsce należy do Solutions.Rent.

To firma z Warszawy, która działa na rynku od 7 lat i zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. W tym konkretnym przypadku oznacza to wynajem powierzchni coworkingowych.

Suma zobowiązań Solutions.Rent wynosi 34,2 mln zł.

Ranking najbardziej zadłużonych firm, które w czerwcu 2024 r. złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości, otwiera Zakład Drzewny Obrzycko.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 15 lat i zajmuje się produkcją wyrobów tartacznych.

Firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jej zobowiązania wynosiły 95,9 mln zł.

Na drugim miejscu znalazła się firma Exity Transport & Logistics.

To firma z branży transportowej z siedzibą w Poznaniu, która działa na naszym rynku względnie krótko, bo od 6 lat.

Suma jej zobowiązań wynosi 67,3 mln zł.

Trzecie miejsce w rankingu należy do spółki Polskie Surowce Skalne.

To przedsiębiorstwo budowlane z Bielan Wrocławskich od pewnego czasu miało problem z realizacją powierzonych mu projektów. W artykule z sierpnia 2023 r., zamieszczonym w serwisie swidnica24.pl, czytamy:

Z uwagi na odkrycie murów obronnych XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej termin zakończenia przebudowy przesunięto o kilka miesięcy. W połowie września ubiegłego roku spółka Polskie Surowce Skalne, czy pierwotny wykonawca drogowej inwestycji, została wyrzucona z placu budowy z powodu stwierdzonych opóźnień względem ustalonego harmonogramu oraz wobec zakończonych fiaskiem negocjacji z udziałem mediatora sądowego. Za zrealizowane prace firma otrzymała około 2,5 mln złotych. Z powodu rozwiązania umowy z Polskimi Surowcami Skalnymi konieczne było wyłonienie nowego wykonawcy.

Firma działa na rynku od 10 lat, a jej zobowiązania sięgają 15,8 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.