circle

Raport „Upadłości i restrukturyzacje w budownictwie 2024” jest już dostępny. Pobierz »

Michał Miernik
1 listopada 2023
top_10_zadluzonych_firm_w_polsce_ktore_oglosil.width-940_9qdtlbM

ZOBACZ TEŻ:

Najbardziej zadłużoną firmą, która ogłosiła upadłość w październiku 2023 r., jest BM Kobylin.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z miejscowości Zduny w województwie wielkopolskim działa na rynku od 17 lat, a jej głównym obszarem działalności jest chów i hodowla świń.

Firma od kilku lat borykała się z problemami finansowymi. Serwis krotoszyn.naszemiasto.pl już w kwietniu 2019 r. tak informował o sytuacji w BM Kobylin:

Do 26 marca br. spółka BM Kobylin miała spłacić wierzytelności z tytułu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne w kwocie ok. 2,6 mln zł. Spłata to swego rodzaju test skuteczności planu ratowania spółki, który zaproponował Adam Pawluć, obecny zarządca przymusowy spółki. Brak tej spłaty oznacza również, że najprawdopodobniej nie zostanie zapłacona kolejna rata przeznaczona dla kilkuset wierzycieli mniejszościowych. To firmy i osoby prywatne, w tym najwięcej z regionu, gdzie zlokalizowana jest spółka ze Zdun.
Zarząd BM Kobylin twierdził już wiele miesięcy temu, że wspomniany plan jest absolutnie nierealny i zarządca sądowy przekonując do niego wierzycieli wprowadza ich w błąd. Z punktu widzenia prawa, brak marcowej spłaty, inaczej zwanej ratą układową, oznacza, że postępowanie restrukturyzacyjne powinno zostać umorzone, a układ z wierzycielami uchylony. Jeśli I rata nie została spłacona, to nierealna jest również spłata raty czerwcowej. Konieczna do tego byłaby zmiana układu z wierzycielami. W ramach II raty ponad 2 mln zł miała trafić na konta ponad 500 wierzycieli mniejszościowych. Wśród nich jest wiele firm i osób prywatnych z regionu, które współpracowały przez lata ze spółką ze Zdun.

Suma zobowiązań BM Kobylin wynosi 94,4 mln zł.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Genesis Bluebird sp. z o.o.. Spółka z siedzibą w Gdańsku zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem, a konkretniej – tworzeniem aplikacji i jest częścią grupy Genesis Global.

Firma ogłasza upadłość po zaledwie pięciu latach funkcjonowania na polskim rynku z zadłużeniem wynoszącym 63,4 mln zł.

Warto dodać, że Genesis Bluebird dwukrotnie składała w 2023 r. wniosek o ogłoszenie upadłości – w styczniu oraz maju.

Na trzeciej pozycji w zestawieniu uplasowała się Aco Siccadania.

Ta spółka akcyjna z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu działa na rynku od 9 lat i zajmuje się obróbką metali oraz nakładaniem na nie powłok.

Firma ogłasza upadłość, wykazując zobowiązania w wysokości 59,4 mln zł.

Na pierwszym miejscu zestawienia najbardziej zadłużonych firm, które w październiku złożyły wniosek o upadłość, znalazła się Ecco Inwestycje.

Ta spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie działa na rynku od 11 lat, a jej głównym obszarem działalności jest produkcja opakowań z tworzyw sztucznych.

Suma zobowiązań firmy wykazana w ostatnim sprawozdaniu finansowym wynosi 142,8 mln zł.

Drugie miejsce w październikowym rankingu należy do Tewex-Repro.

Przedsiębiorstwo z miejscowości Brzeźno w województwie lubelskim zajmuje się produkcją z masy włóknistej. Jego rynkowy staż wynosi 13 lat.

Suma zobowiązań Tewex-Repro wynosi 55,6 mln zł.

Na trzecim miejscu w tej kategorii znalazł się Excelsior Poland sp. z o.o.

To firma z siedzibą w Szczytnikach w województwie wielkopolskim o rynkowym stażu wynoszącym 10 lat. Zajmuje się między innymi produkcją szkła gospodarczego.

Excelsior Poland sp. z o.o. złożył (po raz kolejny – poprzednio w grudniu 2022 r.) wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy jego zobowiązania wobec wierzycieli wynosiły 46,9 mln zł.

Powyższe zestawienia opracowaliśmy na podstawie danych pochodzących z ogłoszeń opublikowanych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz wartości zobowiązań długoterminowych poszczególnych przedsiębiorstw ujawnionych w najnowszych dostępnych sprawozdaniach finansowych dostępnych w Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego. Aktualna wartość zobowiązań podmiotów uwzględnionych w zestawieniach może się różnić od podanych kwot.